Sollefteå kommun noterar i juli rekordlåg arbetslöshet. Inte en enda månad sedan 2008 har arbetslösheten varit så här låg.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Sollefteå kommun med 2,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 16,2 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen oförändrad
Under juli månad rapporterade Sollefteå kommun en total arbetslöshet på 5,9 procent. Det är i samma nivå som i juli i fjol. I Västernorrlands län däremot sjunker arbetslösheten något
Sett till antalet personer betyder det att 485 av 8 220 invånare i åldern 16 till 651 år i Sollefteå kommun var inskrivna som arbetssökande (tio färre än i juli i fjol).

Ladda ner i fler format
I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Kramfors, där arbetslösheten sjunker med 1,0 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Arbetslösheten i Sollefteå ligger därmed kvar på i stort sett samma nivå som i hela Västernorrlands län. Ånge har den lägsta arbetslösheten i länet (4,8 procent), medan Härnösand har den högsta (7,9 procent). För att Sollefteå skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ånge skulle 90 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Ladda ner i fler format
Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 16,2 procent i Sollefteå under juli månad, motsvarande 201 av 1 241 personer. Det är 2,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−294 om man räknar personer). Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan januari 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 10,3 procentenheter i Sollefteå. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,4 procentenheter).

Ladda ner i fler format
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Sollefteå som i andra kommuner i Västernorrland. Sundsvall har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Örnsköldsvik har den största.
Ungdomsarbetslöshet ökar
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,7 procentenheter). I juli var 9,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 78 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med sju personer på ett års sikt.

Ladda ner i fler format
Medan Sollefteå har ungefär samma total arbetslöshet som Västernorrland, ligger ungdomsarbetslösheten 1,7 procentenheter högre i Sollefteå.

Ladda ner i fler format
62 annonser om lediga jobb just nu
Den 13 augusti fanns det sammanlagt 62 arbetsplatsannonser i Sollefteå kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 90 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 8 | 24 | |
| Personliga assistenter | 5 | 9 | |
| Socialsekreterare | 6 | 6 | |
| Ambulanssjukvårdare | 1 | 5 | |
| Trädgårdsodlare | 1 | 5 | |
| Vårdare, boendestödjare | 1 | 4 | |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | 4 | |
| Specialistläkare | 4 | 4 | |
| Brandingenjörer och byggnadsinspektörer m.fl. | 3 | 3 | |
| Förskollärare | 3 | 3 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Sollefteå kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
| Sollefteå | Västernorrlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,9 % | ±0,0 % ▸ | 5,7 % | −0,1 % ▼ | 6,8 % | +0,5 % ▲ |
| Bland utlandsfödda | 16,2 % | −2,4 % ▼ | 15,9 % | −1,8 % ▼ | 15,0 % | −0,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,3 % | +0,7 % ▲ | 7,6 % | −0,4 % ▼ | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
