Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet i Kinda kommun. Även i hela Östergötland stiger arbetslösheten.
Under juli månad rapporterade Kinda kommun en total arbetslöshet på 3,9 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,2 procentenheter). Även i Östergötlands län stiger arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 182 av 4 667 invånare i åldern 16 till 651 år i Kinda kommun var inskrivna som arbetssökande (tolv fler än i juli i fjol).

Ladda ner i fler format
Kinda är inte den enda kommunen i Östergötland där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i elva av 13 kommuner. Störst är ökningen i Boxholm, där arbetslösheten stiger med 1,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Kinda alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Östergötlands län (3,9 procent i kommunen, jämfört med 6,8 procent i hela länet). Ydre har den lägsta arbetslösheten i länet (3,0 procent), medan Norrköping har den högsta (8,8 procent). För att Kinda skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ydre skulle 42 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Ladda ner i fler format
Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 17,9 procent i Kinda under juli månad, motsvarande 89 av 497 personer. Det är 0,8 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−81 om man räknar personer).
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 14,0 procentenheter i Kinda. Det är en större skillnad än för ett år sedan (+0,6 procentenheter).

Ladda ner i fler format
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Kinda om man jämför med andra kommuner i Östergötland. Norrköping har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.
Ungdomsarbetslöshet ökar betydligt
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+2,2 procentenheter). I juli var 7,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 31 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med elva personer på ett års sikt.

Ladda ner i fler format
Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Kinda lägre än i Östergötland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 1,0 procentenheter.

Ladda ner i fler format
21 annonser om lediga jobb just nu
Den 13 augusti fanns det sammanlagt 21 arbetsplatsannonser i Kinda kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 30 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Montörer, elektrisk och elektronisk utrustning | 2 | 9 | |
| Vårdare, boendestödjare | 2 | 2 | |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | 2 | * |
| Skötare | 1 | 2 | |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 1 | 2 | |
| Pizzabagare m.fl. | 1 | 2 | |
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 1 | 1 | |
| Torg- och marknadsförsäljare m.fl. | 1 | 1 | |
| Systemadministratörer | 1 | 1 | |
| Skogsarbetare | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Kinda kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
*) Det verkliga antalet tjänster är sannolikt högre. I gruppen ingår annonser som listat ett högt och uppenbart orealistiskt antal tjänster. Vi räknar antal tjänster i de här annonserna som en.
Tabeller
| Kinda | Östergötlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 3,9 % | +0,2 % ▲ | 6,8 % | +0,2 % ▲ | 6,8 % | +0,5 % ▲ |
| Bland utlandsfödda | 17,9 % | +0,8 % ▲ | 17,9 % | −0,6 % ▼ | 15,0 % | −0,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,3 % | +2,2 % ▲ | 8,3 % | +0,1 % ▲ | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Boxholm | 5,8 % | +1,6 % ▲ |
| Finspång | 7,4 % | +0,3 % ▲ |
| Kinda | 3,9 % | +0,2 % ▲ |
| Linköping | 5,9 % | +0,1 % ▲ |
| Mjölby | 5,3 % | +0,6 % ▲ |
| Motala | 7,0 % | +0,3 % ▲ |
| Norrköping | 8,8 % | +0,1 % ▲ |
| Söderköping | 4,2 % | −0,2 % ▼ |
| Vadstena | 5,0 % | +0,3 % ▲ |
| Valdemarsvik | 6,2 % | −0,2 % ▼ |
| Ydre | 3,0 % | +0,1 % ▲ |
| Åtvidaberg | 4,9 % | +0,8 % ▲ |
| Ödeshög | 4,4 % | +0,5 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Boxholm | 21,4 % | +1,8 % ▲ |
| Finspång | 17,3 % | −1,6 % ▼ |
| Kinda | 17,9 % | +0,8 % ▲ |
| Linköping | 16,4 % | −0,4 % ▼ |
| Mjölby | 15,1 % | +0,4 % ▲ |
| Motala | 19,2 % | ±0,0 % ▸ |
| Norrköping | 20,1 % | −0,8 % ▼ |
| Söderköping | 11,9 % | −4,5 % ▼ |
| Vadstena | 15,0 % | +0,3 % ▲ |
| Valdemarsvik | 17,6 % | −3,4 % ▼ |
| Ydre | 11,6 % | −1,8 % ▼ |
| Åtvidaberg | 15,1 % | +0,3 % ▲ |
| Ödeshög | 10,2 % | −1,7 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Boxholm | 11,0 % | +5,5 % ▲ |
| Finspång | 8,3 % | −0,3 % ▼ |
| Kinda | 7,3 % | +2,2 % ▲ |
| Linköping | 6,8 % | −0,5 % ▼ |
| Mjölby | 8,8 % | +1,7 % ▲ |
| Motala | 10,8 % | +0,8 % ▲ |
| Norrköping | 9,5 % | −0,2 % ▼ |
| Söderköping | 8,0 % | +0,5 % ▲ |
| Vadstena | 7,7 % | +1,0 % ▲ |
| Valdemarsvik | 7,6 % | +1,0 % ▲ |
| Ydre | 4,9 % | −1,1 % ▼ |
| Åtvidaberg | 9,5 % | +2,0 % ▲ |
| Ödeshög | 7,9 % | +5,5 % ▲ |
