Stor andel sena Stockholm-tåg i Uddevalla under april

Uddevalla kommunJärnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Vårvintern har kantats av stora tågförseningar. Newsworthy har samlat in tågens ankomsttider under april, för att se hur stor andel av tågen till Uddevalla kommun som var i tid under månaden.

Totalt var åtta procent av de ankommande tågen i Uddevalla kommun mer än fem minuter försenade under april bland de tåg som angjorde någon av stationerna Ljungskile, Uddevalla C och Uddevalla Ö. Tre procent var så mycket som en kvart försenade.

Dagen med flest sena tåg var torsdag den 4 april, när 23 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under nio dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 443 (SJ Snabbtåg) från Stockholm C den 3 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 1 timme och 52 minuter försenat när det nådde Uddevalla C klockan 23.25. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

De knappt 1 000 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Uddevalla kommun under månaden var sammanlagt 27 timmar och 36 minuter sena – i genomsnitt 2 minuter och 39 sekunder per tåg.

Fyra procent av tågen i Uddevalla kommun var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.

I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Uddevalla
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig försening
Göteborg C–Uddevalla C (Västtågen)17,8 %4 minuter och 50 sekunder
Uddevalla C–Varberg (Västtågen)5,9 %1 minut och 17 sekunder
Göteborg C–Strömstad (Västtågen)5,4 %1 minut och 46 sekunder
Borås C–Uddevalla C (Västtågen)0 %42 sekunder
Strömstad–Trollhättan (Västtågen)0 %13 sekunder
För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än fem tåg under månaden.
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.
Ladda ner i fler format

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Uddevalla kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Trafikmeddelanden för trafik i Uddevalla under april
TidOrsakMeddelande
24 mars 9.30–31 december 23.59anläggningsfelFrån 24/3 2023 till 31/12 2024 är tågtrafiken ersatt med buss, taxi eller lokaltrafik på hela eller delar av sträckan
13 april 7.00–6 oktober 23.59banarbeteFrån 13/4 2023 till 6/10 2024 är tågtrafiken inställd på hela eller delar av sträckan
28 mars 0.00–1 april 14.00banarbeteFrån 29/3 kl 00:00 till 1/4 kl 14:00 hänvisas du till ordinarie lokaltrafik eller buss enligt tillfällig tidtabell mellan Göteborg och Uddevalla
2 april 8.59–12.00trädStopp i tågtrafiken mellan Vara och Vedum sedan kl 09:00 på grund av träd mot kontaktledningen
2 april 11.36–21.30trädStopp i tågtrafiken mellan Vedum och Vara sedan kl 11:30 på grund av träd mot kontaktledningen
2 april 15.31–3 april 17.00storm/snöstormStopp i tågtrafiken mellan Uddevalla och Strömstad på grund av elfel
2 april 19.09–3 april 6.30storm/snöstormFrån 2/4 kl 20:45 till 3/4 kl 04:00 är tågtrafiken mellan Herrljunga och Vänersborg ersatt med buss
3 april 13.11–15.10trädStopp i tågtrafiken mellan Herrljunga och Vedum på grund av träd över spåret
3 april 15.15–21.00trädStopp i tågtrafiken mellan Uddevalla och Strömstad på grund av elfel
3 april 16.54–4 april 13.00fordonsfelStopp i tågtrafiken mellan Håkantorp och Öxnered sedan kl 17:00 på grund av elfel
3 april 20.08–4 april 12.00fordonsfelStopp i tågtrafiken mellan Uddevalla och Strömstad på grund av elfel
6 april 13.40–18.00olyckaStopp i tågtrafiken mellan Veddige och Varberg på grund av tillbud
8 april 9.00–12 april 14.00banarbete08/04 - 12/04 dagligen kl 09:00-12:00 är tågtrafiken mellan Herrljunga-Borås C ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell
11 april 7.21–10.00trädStopp i tågtrafiken mellan Grästorp och Vargön sedan kl 07:20 på grund av oväder
14 april 10.34–15 april 8.00elfelStopp i tågtrafiken mellan Herrljunga och Borås sedan kl 10:30 på grund av elfel
18 april 17.03–19.00obehöriga i spårområdetFörseningar på grund av tidigare obehöriga i spåret mellan Trollhättan och Lödöse
23 april 11.02–3 maj 5.00banarbeteFrån 30/4 - 3/5 hänvisas du till ordinarie lokaltrafik eller buss enligt tillfällig tidtabell mellan Göteborg och Uddevalla
24 april 13.39–19.00olyckaStopp i tågtrafiken mellan Trollhättan och Älvängen sedan kl 13:40 på grund av olycka
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Uddevalla under april. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.