Fler anmälda butiksstölder och snatterier i Lund än på sex år

Lunds kommun Anmälda brott

Under första kvartalet 2024 anmäldes fler butiksstölder och snatterier än något kvartal sedan 2017. Det visar ny statistik från Brå.

Det anmäldes sammanlagt 215 butiksstölder och snatterier i Lunds kommun under första kvartalet 2024. Vi får gå tillbaka till fjärde kvartalet 2017 för att hitta ett kvartal då det anmäldes lika många butiksstölder och snatterier i kommunen.

Ladda ner i fler format

I snitt har det sedan 2006 anmälts 188 butiksstölder och snatterier per kvartal i Lunds kommun. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det fjärde kvartalet 2010 (315 stycken).

Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. Antalet anmälningar av butiksstölder och snatterier bygger på att misstänkta fall upptäcks. Om butiker ändrar anmälningspolicy eller anlitar väktare för att upptäcka snatterier påverkas antalet anmälningar – även om det inte är säkert att antalet faktiskt begågna brott ökat.

Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.

Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.