Svensk vindkraft producerade i fjol 34 gigawattimmar el – ett nytt rekord. Men utbyggnadstakten minskade, jämfört med åren innan.
Totalt fanns i slutet av förra året 58 vindkraftverk i Storumans kommun, med en sammanlagd maxeffekt på 145 megawatt. Det är en minskning med ett megawatt 1, jämfört med året innan. Det visar nya siffror från Energimyndigheten. Den officiella statistiken omfattar vindkraftverk som ingår i elcertifikatsystemet eller har ursprungsgarantier. Att den installerade effekten minskar kan därför ha rent administrativa orsaker – exempelvis att anläggningar som inte längre omfattas av elcertifikatsystemet inte har ansökt om ursprungsgarantier.

Ladda ner i fler format
Exakt hur mycket el vindkraften i Storuman producerar framgår inte av den officiella statistiken, men i hela Västerbottens län ger varje installerad megawatt vindkraft ungefär 2,3 gigawattimmar el per år. Produktionen varierar dock mycket mellan vindkraftsinstallationer i olika storleksordning, och med olika placering.
Totalt producerade länets vindkraft 3 570 gigawattimmar el under fjolåret, vilket motsvarar ungefär 82 procent av den totala elkonsumtionen2.

Ladda ner i fler format
Störst installerad vindkraftseffekt bland länets kommuner finns nu i Åsele, med 446 megawatt.
Kommun | Antal verk | Maxeffekt (MW) | Förändring (MW) |
---|---|---|---|
Åsele | 130 | 446 | +4 |
Skellefteå | 66 | 300 | +5 |
Malå | 75 | 152 | ±0 |
Storuman | 58 | 145 | −1 |
Umeå | 38 | 136 | ±0 |
Sorsele | 50 | 131 | ±0 |
Nordmaling | 41 | 94 | ±0 |
Vindeln | 24 | 79 | ±0 |
Dorotea | 18 | 36 | ±0 |
Robertsfors | 9 | 21 | ±0 |
Vilhelmina | 5 | 4 | ±0 |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
◉ Uppfört
◎ Planerat
Källa: Vindbrukskollen. Till planerade vindkraftverk hör även sådana som väntar på tillståndsprövning, och det är inte säkert att alla kommer att uppföras. Det finns en viss eftersläpning i datan, och här kan finns kraftverk som är tagna ur bruk. Kraftverksparker nära kommun- eller länsgränser kan ibland vara förda till olika regioner hos Energimyndigheten och Vindbrukskollen.
Vindkraftsrekord men mindre utbyggnad
Totalt i landet togs omkring 240 nya vindkraftverk i bruk i fjol, alla landbaserade. Den totala installerade effekten ökade med 14 procent, vilken var en mindre ökning än de fyra föregående åren.
Vindkraften stod under 2023 för första gången någonsin för över en femtedel av landets elproduktion, och över en fjärdedel av den inhemska produktionen, sett över ett helt år. På månadsbasis stod vindkraften för minst 15 procent av elproduktionen varje månad, med en miniminotering i april (15,8 procent), och som mest för 27 procent i september. I september och april producerade vindkraften för första gången ungefär lika mycket el som kärnkraften i Sverige.
