25 villor köptes och såldes i Mönsterås

Mönsterås kommun Fastighetspriser
25 villor köptes och såldes i Mönsterås

Mellan mars och maj gjordes sammanlagt 25 affärer med villor i Mönsterås kommun. Det kan jämföras med 24 vid motsvarande tid i fjol.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda villorna i Mönsterås kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor.

I hela Kalmar län såldes 524 villor för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av villor.

Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Mönsterås den här månaden.

Bland kommunerna i Kalmar län stiger priserna på villor i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Oskarshamn där priserna steg med 9 procent. I Hultsfred däremot sjönk priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets tolv kommuner.

Bara en försäljning av bostadsrätter

Mellan mars och maj gjordes sammanlagt en affär med bostadsrätter i Mönsterås kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.

Den sålda fastigheten gick för 0,5 miljoner kronor.

I hela Kalmar län såldes 410 bostadsrätter för i snitt 1,2 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av bostadsrätter.

Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Mönsterås den här månaden.

Bland kommunerna i Kalmar län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Oskarshamn där priserna sjönk med 8 procent. I Västervik däremot steg priserna med 34 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i nio av länets tolv kommuner.

Två fritidshus köptes och såldes

Mellan mars och maj gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Mönsterås kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Mönsterås kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.

I hela Kalmar län såldes 82 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av fritidshus.

Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Mönsterås den här månaden.

Bland kommunerna i Kalmar län sjunker priserna på fritidshus i en av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Västervik där priserna sjönk med 5 procent. I Borgholm däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i nio av länets tolv kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Borgholm-322,5 miljoner
Hultsfred−8 %330,6 miljoner
Högsby-200,6 miljoner
Mönsterås-251,6 miljoner
Oskarshamn+9 %472,1 miljoner
Torsås-200,9 miljoner
Vimmerby-311,7 miljoner
Västervik+3 %791,9 miljoner
Emmaboda-240,8 miljoner
Nybro+4 %621,4 miljoner
Mörbylånga-402,3 miljoner
Kalmar+2 %1112,8 miljoner
Om det gjorts färre än 25 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Borgholm-211,2 miljoner
Hultsfred-10,4 miljoner
Högsby-00
Mönsterås-10,5 miljoner
Oskarshamn−8 %460,7 miljoner
Torsås-30,5 miljoner
Vimmerby-60,8 miljoner
Västervik+34 %681,0 miljoner
Emmaboda-10,1 miljoner
Nybro-200,3 miljoner
Mörbylånga-141,1 miljoner
Kalmar−4 %2291,5 miljoner
Om det gjorts färre än 25 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Borgholm+1 %292,0 miljoner
Hultsfred-30,5 miljoner
Högsby-00
Mönsterås-21,1 miljoner
Oskarshamn-42,0 miljoner
Torsås-00
Vimmerby-40,4 miljoner
Västervik−5 %152,3 miljoner
Emmaboda-00
Nybro-11,1 miljoner
Mörbylånga0 %181,6 miljoner
Kalmar-61,0 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 25 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Om tolkning av statistiken

För bostadsrätter mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av det genomsnittliga kvadratmeterpriset. För villor och fritidshus mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av K/T-talet, det vill säga kvoten mellan pris (köpesumma) och taxeringsvärdet.

För villor och bostadsrätter redovisar vi tre månaders prisutveckling, för fritidshus tolv månader.

Samtliga uppgifter om antal försäljningar, prisutveckling och slutpriser redovisas som glidande medelvärden. För villor och bostadsrätter handlar det om ett medelvärde för de senaste tre månaderna, för fritidshus tolv månader. Syftet är att tona ner tillfälliga variationer och tydligare kunna se utvecklingen över tid.

Alla uppgifter kommer från Svensk Mäklarstatistik. Läs gärna deras mer utförliga beskrivning av hur statistiken kan och bör tolkas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.