Så många tjejer idrottar i Bjurholm

Bjurholms kommun Sport
Fotbollsmatch

Svenska tjejer idrottar mindre än pojkarna, men i Bjurholm är skillnaderna små. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet.

Det är en lika stor andel av flickorna som av pojkarna som deltar i idrottsaktiviteter i Bjurholm. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet. 2022 – som är det senaste året det finns statistik för – deltog 23 procent av killarna och 23 procent av tjejerna mellan 7 och 25 år i någon idrottsaktivitet under året. I totalt 215 av 290 kommuner i landet är det en högre andel killar än tjejer som deltar i idrottsaktiviteter.

Att pojkar föreningsidrottar mer än flickor, vilket är vad Riksidrottsförbundets statistik mäter, är ett känt fenomen. Skillnaden ökar med åldern och en förklaring är att tjejer oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten – till exempel på gym.

Högst andel idrottande flickor i Västerbotten finns i Norsjö kommun, där 54 procent av flickorna deltog i idrottsverksamhet. I Bjurholm är andelen lägst i länet.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet i Västerbotten
KommunFlickorPojkar
Norsjö54 %47 %
Robertsfors50 %40 %
Skellefteå48 %48 %
Umeå48 %48 %
Vännäs45 %40 %
Åsele42 %36 %
Sorsele41 %43 %
Storuman41 %35 %
Malå40 %42 %
Vindeln40 %40 %
Lycksele39 %38 %
Nordmaling35 %30 %
Dorotea29 %38 %
Vilhelmina26 %27 %
Bjurholm23 %23 %
Källa: Riksidrottsförbundet

Det finns statistik nedbrutet på två områden inom Bjurholms kommun. I Bjurholms landsbygd deltog 26 procent av tjejerna i någon idrottsaktivitet. Det är lika stor andel som bland pojkarna i området, och området är det med högst andel idrottande barn i Bjurholm. I Bjurholms centralort var det 21 procent av tjejerna som idrottade, jämfört med 22 procent av killarna.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet per område i Bjurholm
OmrådeFlickorPojkar
Bjurholms landsbygd26 %26 %
Bjurholms centralort21 %22 %
Källa: Riksidrottsförbundet
Så många tjejer idrottar i olika delar av Bjurholms kommun

Fotboll störst

Sett till totalt antal deltagartillfällen är fotboll den största idrotten bland tjejer i Bjurholm, med omkring 300 deltagartimmar – vilket är mer nästan fem gånger så många som den näst populäraste sporten, skyttesport. Även bland killarna i Bjurholm är fotboll den största sporten.

Inom fotboll är pojkdominansen störst i Bjurholm – flickorna står för 66,9 procent av deltagartillfällena.

Största idrotterna bland tjejer i Bjurholm
IdrottAntal deltagartillfällen flickorFlickornas andel av deltagartillfällen
Fotboll30233,2 %
Skyttesport6243,1 %
Källa: Riksidrottsförbundet. Vi visar här alla idrotter som har minst 120 registrerade deltagartillfällen totalt under året i kommunen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.