Arjeplog sticker ut: fler tjejer än killar idrottar – här är de populäraste sporterna

Arjeplogs kommun Sport
Fotbollsmatch

Svenska tjejer idrottar mindre än killarna. Men i Arjeplog är det fler flickor som deltar, visar statistik från Riksidrottsförbundet.

Det är en större andel av flickorna än av pojkarna i Arjeplog som deltar i idrottsaktiviteter. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet. 2022 – som är det senaste året det finns statistik för – deltog 52 procent av tjejerna mellan 7 och 25 år i någon idrottsaktivitet under året. Motsvarande siffra för killarna var 40 procent. Därmed tillhör Arjeplog undantagen. I totalt 215 av 290 kommuner i landet är det en högre andel killar än tjejer som deltar i idrottsaktiviteter.

Att pojkar föreningsidrottar mer än flickor, vilket är vad Riksidrottsförbundets statistik mäter, är ett känt fenomen. Skillnaden ökar med åldern och en förklaring är att tjejer oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten – till exempel på gym.

Arjeplogs kommun har högst andel idrottande flickor i Norrbotten. Lägst är andelen i Pajala kommun och Övertorneå kommun, 26 procent.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet i Norrbotten
KommunFlickorPojkar
Arjeplog52 %40 %
Arvidsjaur46 %44 %
Luleå46 %44 %
Boden43 %40 %
Gällivare42 %35 %
Piteå42 %43 %
Kalix41 %39 %
Kiruna40 %35 %
Älvsbyn40 %43 %
Jokkmokk36 %32 %
Överkalix31 %42 %
Haparanda30 %29 %
Pajala26 %26 %
Övertorneå26 %27 %
Källa: Riksidrottsförbundet

Det finns statistik nedbrutet på två områden inom Arjeplogs kommun. I Arjeplog glesbygd deltog 60 procent av tjejerna i någon idrottsaktivitet. Det är en högre andel än bland pojkarna i området, och området är det med högst andel idrottande barn i Arjeplog. I Arjeplog tätort var det 50 procent av tjejerna som idrottade, jämfört med 43 procent av killarna.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet per område i Arjeplog
OmrådeFlickorPojkar
Arjeplog glesbygd60 %37 %
Arjeplog tätort50 %43 %
Källa: Riksidrottsförbundet
Så många tjejer idrottar i olika delar av Arjeplogs kommun

Innebandy störst – ridsport mest flickdominerat

Sett till totalt antal deltagartillfällen är innebandy den största idrotten bland tjejer i Arjeplog, med drygt 1 900 deltagartimmar – vilket är mer än dubbelt så många som den näst populäraste sporten, ridsport. Även bland killarna i Arjeplog är innebandy den största sporten.

Inom ridsport är tjejdominansen störst i Arjeplog – flickorna står för 94,1 procent av deltagartillfällena, omkring 900 jämfört med 57 för killarna. I andra änden av spektrat finns fotboll, där pojkarna stod för 71,9 procent av deltagartillfällena. Bland sporterna som utövas i ungefär lika stor utsträckning av båda könen i Arjeplog finns skidskytte.

Största idrotterna bland tjejer i Arjeplog
IdrottAntal deltagartillfällen flickorFlickornas andel av deltagartillfällen
Innebandy1 92042,7 %
Ridsport90194,1 %
Fotboll32828,2 %
Skidskytte12745,5 %
Källa: Riksidrottsförbundet. Vi visar här alla idrotter som har minst 120 registrerade deltagartillfällen totalt under året i kommunen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.