Stora skillnader i tjejers sportande i Torsby – siffrorna område för område

Torsby kommun Sport
Fotbollsmatch

Det är mer nästan tre gånger så stor andel av tjejerna i Torsby omland som idrottar som i Sysslebäck-Höljes. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet.

Det är ungefär lika stor andel av flickorna som av pojkarna som deltar i idrottsaktiviteter i Torsby. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet. 2022 – som är det senaste året det finns statistik för – deltog 36 procent av killarna och 38 procent av tjejerna mellan 7 och 25 år i någon idrottsaktivitet under året. I de flesta kommuner i Värmlands län är det vanligare att pojkar deltar i idrott. I totalt 215 av 290 kommuner i landet är det en högre andel killar än tjejer som deltar i idrottsaktiviteter.

Att pojkar föreningsidrottar mer än flickor, vilket är vad Riksidrottsförbundets statistik mäter, är ett känt fenomen. Skillnaden ökar med åldern och en förklaring är att tjejer oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten – till exempel på gym.

Högst andel idrottande flickor i Värmland finns i Hammarö kommun, där 61 procent av flickorna deltog i idrottsverksamhet. Lägst är andelen i Storfors kommun, 26 procent.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet i Värmland
KommunFlickorPojkar
Hammarö61 %62 %
Arvika41 %43 %
Forshaga41 %44 %
Grums40 %45 %
Kil40 %41 %
Karlstad39 %45 %
Sunne39 %39 %
Torsby38 %36 %
Eda35 %41 %
Kristinehamn35 %42 %
Hagfors34 %39 %
Säffle32 %37 %
Filipstad29 %31 %
Munkfors29 %38 %
Årjäng29 %31 %
Storfors26 %37 %
Källa: Riksidrottsförbundet

Det finns stora skillnader mellan olika områden i Torsby. I Torsby omland deltog 51 procent av tjejerna i någon idrottsaktivitet. Det är en högre andel än bland pojkarna i området. I Sysslebäck-Höljes var det bara 19 procent av tjejerna som idrottade, jämfört med 22 procent av killarna.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet per område i Torsby
OmrådeFlickorPojkar
Torsby omland51 %37 %
Torsby centrala50 %48 %
Torsby norra40 %44 %
Östmark-Lekvattnet40 %34 %
Torsby södra38 %35 %
Vitsand36 %32 %
Stöllet-Ambjörby-Likenäs20 %17 %
Sysslebäck-Höljes19 %22 %
Källa: Riksidrottsförbundet
Så många tjejer idrottar i olika delar av Torsby kommun
Här idrottade flest tjejer i Torsby 2022

Fotboll störst – gymnastik mest flickdominerat

Sett till totalt antal deltagartillfällen är fotboll den största idrotten bland tjejer i Torsby, med knappt 8 400 deltagartimmar – vilket är mer nästan tre gånger så många som den näst populäraste sporten, ridsport. Även bland killarna i Torsby är fotboll den största sporten.

Inom gymnastik är tjejdominansen störst i Torsby – flickorna står för 99,2 procent av deltagartillfällena, knappt 1 600 jämfört med 13 för killarna. I andra änden av spektrat finns skidskytte, där pojkarna stod för 63,6 procent av deltagartillfällena. Bland sporterna som utövas i ungefär lika stor utsträckning av båda könen i Torsby finns friidrott.

Största idrotterna bland tjejer i Torsby
IdrottAntal deltagartillfällen flickorFlickornas andel av deltagartillfällen
Fotboll8 35337,7 %
Ridsport3 19796,2 %
Handboll3 13482,4 %
Gymnastik1 56799,2 %
Friidrott1 18046,1 %
Innebandy1 08436,7 %
Skidskytte82836,4 %
Skidor73356,5 %
Budo och kampsport21838,7 %
Skyttesport20257,2 %
Källa: Riksidrottsförbundet. Vi visar här alla idrotter som har minst 120 registrerade deltagartillfällen totalt under året i kommunen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.