Hade fem anställda – nu går Wäsby Optik AB i konkurs i Upplands Väsby

Upplands Väsby kommun Företagskonkurser
Hand som signerar dokument

Den 19 februari inledde Wäsby Optik AB, som har sitt säte i Upplands Väsby kommun, konkurs.

Wäsby Optik AB, som grundades år 1985, rapporterade en omsättning på 4,9 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (december 2022) med en vinst på 3 000 kronor. Bolaget anställde då fem personer.

Sammanlagt inledde tre bolag konkurs under förra veckan i Upplands Väsby. Förutom Wäsby Optik AB noterar vi följande bolag som sticker ut vad gäller personal, omsättning eller ålder:

Bolag som inledde konkurs under vecka 8 i Upplands Väsby kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
Gröndal Bemanningsservice AB2,1 milj.−0,6 milj.42016
Q.P Bygg Proff AB2,3 milj.429 000-2015
Wäsby Optik AB4,9 milj.3 00051985
Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.