Molly toppar hundnamnsligan i Krokoms kommun, precis som i riket som helhet. Men fyra namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanliga i Krokom: Alfons, Rex, Siri och Saga.
Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Krokomhundarna ligger alltså Molly i topp.
På listan över Krokoms kommuns 23 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Alfons, Rex, Siri och Saga förekommer alla mer frekvent i Krokom jämfört med hela landet.
Två namn har klättrat flera platser på listan i kommunen det senaste året: Doris och Siri, och två namn har dalat: Zorro och Sigge.
Rangordning | Namn | Antal hundar |
---|---|---|
1 | Molly | 20 |
2 | Bella | 19 |
Saga | ☆19 | |
4 | Nova | 17 |
5 | Sally | 16 |
6 | Stella | 15 |
Bosse | 15 | |
8 | Ludde | 14 |
9 | Luna | 13 |
10 | Ozzy | 12 |
Milo | 12 | |
12 | Doris | ↑11 |
Bamse | 11 | |
14 | Siri | ☆↑10 |
Zorro | ↓10 | |
Freja | 10 | |
Rex | ☆10 | |
Sigge | ↓10 | |
Rocky | 10 | |
Charlie | 10 | |
Ronja | 10 | |
Leo | 10 | |
Alfons | ☆10 |
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året
I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.
Kommun | Vanligaste namn | ”Ovanligt vanligt” namn |
---|---|---|
Berg | Bella | Tanja |
Bräcke | Zorro | Hera |
Härjedalen | Sigge | Billy |
Krokom | Molly | Alfons |
Ragunda | Bamse | Zeb |
Strömsund | Molly | Roy |
Åre | Molly | Aska |
Östersund | Molly | Loke |
