Hugo sticker ut bland hundnamnen i Västerås

Västerås kommun Husdjur
Hund i snö

Molly toppar hundnamnsligan i Västerås kommun, precis som i riket som helhet. Men ett namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanligt i Västerås: Hugo.

Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Västeråshundarna ligger alltså Molly i topp.

På listan över Västerås kommuns 21 vanligaste hundnamn sticker ett ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Hugo förekommer mer frekvent i Västerås jämfört med hela landet.

Två namn har klättrat flera platser på listan i kommunen det senaste året: Hugo och Freja, och ett namn har dalat: Doris.

RangordningNamnAntal hundar
1Molly96
2Charlie93
3Bella86
4Ludde69
5Bosse66
6Milo64
Sigge64
Luna64
9Doris↓63
10Elsa59
11Alice56
12Stella53
13Sally51
14Leo50
15Hugo☆↑49
16Wilma48
17Freja↑46
Harry46
Max46
20Nova45
Selma45
☆ Ovanligt vanligt i Västerås
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året

I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.

Hundnamn i Västmanlands län
KommunVanligaste namn”Ovanligt vanligt” namn
ArbogaBellaNellie
FagerstaTysonTyson
HallstahammarBamseNisse
KungsörMollyHedda
KöpingMollyNellie
NorbergDoris · CharlieAlice
SalaMollyKajsa
SkinnskattebergCharlieMaja
SurahammarMollyGizmo
VästeråsMollyHugo
Kommuner med mycket få hundar saknas i tabellen.
Ladda ner i fler format

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.