Flera ovanliga hundnamn i toppen i Askersund

Askersunds kommun Husdjur
Retriever i snö

Molly toppar hundnamnsligan i Askersunds kommun, precis som i riket som helhet. Men fem namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanliga i Askersund: Alma, Buster, Ella, Rex och Frasse.

Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Askersundshundarna ligger alltså Molly i topp.

På listan över Askersunds kommuns 20 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Alma, Buster, Ella, Rex och Frasse förekommer alla mer frekvent i Askersund jämfört med hela landet.

Tre namn har klättrat flera platser på listan i kommunen det senaste året: Alma, Loke och Frasse, och två namn har dalat: Doris och Harry.

RangordningNamnAntal hundar
1Molly19
2Sigge17
3Bella14
4Buster☆13
5Bamse12
6Maja11
Wilma11
Doris↓11
9Sally10
Charlie10
Harry↓10
12Ludde9
Rex☆9
Alma☆↑9
15Selma8
Loke↑8
Frasse☆↑8
Ella☆8
Luna8
Leo8
☆ Ovanligt vanligt i Askersund
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året

I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.

Hundnamn i Örebro län
KommunVanligaste namn”Ovanligt vanligt” namn
AskersundMollyAlma
DegerforsCharlieSkrållan
HallsbergMollyLisa
HälleforsBellaDiva
KarlskogaMollyKajsa
KumlaDorisBonzo
LaxåBosseSaga
LekebergMollyMärta
LindesbergSallySvea
LjusnarsbergSallyLoke
NoraDorisMimmi
ÖrebroMolly
Kommuner med mycket få hundar saknas i tabellen.
Ladda ner i fler format

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.