Molly toppar hundnamnsligan i Ljusdals kommun, precis som i riket som helhet. Men fem namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanliga i Ljusdal: Pepsi, Boss, Atlas, Buster och Maja.
Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Ljusdalshundarna ligger alltså Molly i topp.
På listan över Ljusdals kommuns 22 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Pepsi, Boss, Atlas, Buster och Maja förekommer alla mer frekvent i Ljusdal jämfört med hela landet.
Ett namn har klättrat flera platser på listan i kommunen det senaste året: Ronja, och ett namn har dalat: Atlas.
Rangordning | Namn | Antal hundar |
---|---|---|
1 | Molly | 25 |
2 | Sigge | 23 |
3 | Bella | 22 |
4 | Bosse | 19 |
Ludde | 19 | |
6 | Maja | ☆16 |
7 | Ronja | ↑14 |
Bamse | 14 | |
Luna | 14 | |
Sally | 14 | |
Atlas | ☆↓14 | |
12 | Doris | 13 |
13 | Selma | 12 |
Nova | 12 | |
15 | Charlie | 11 |
Stella | 11 | |
Rocky | 11 | |
18 | Boss | ☆10 |
Harry | 10 | |
Buster | ☆10 | |
Alice | 10 | |
Pepsi | ☆10 |
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året
I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.
Kommun | Vanligaste namn | ”Ovanligt vanligt” namn |
---|---|---|
Bollnäs | Molly | Ester |
Gävle | Sigge | Hugo |
Hofors | Sally | Bruno |
Hudiksvall | Sigge | |
Ljusdal | Molly | Pepsi |
Nordanstig | Molly | Lovis |
Ockelbo | Stella · Bella | Jack |
Ovanåker | Doris | Zelda |
Sandviken | Molly | Frasse |
Söderhamn | Molly | Stina |
