Högst andel hemmastudenter på ett decennium i Timrå

Timrå kommun Högskola och universitet

Andelen som valde att börja studera i hemlänet var i fjol den högsta sedan 2010 i Timrå kommun

Den här veckan startar vårterminen för de flesta av landets högskolestudenter. Någonstans omkring 30 000 av dem är högskolenybörjare, som inte studerat på högskola tidigare. Newsworthy har tittat närmare på de senaste årens statistik över högskolenybörjare, och var de väljer att studera.

Den populäraste högskolan för nya Timråstudenter var förra vårterminen – den senaste det finns publicerad statistik för – Mittuniversitetet, dit elva av 18 högskolenybörjare sökte sig1.

Här började Timråbor studera förra vårterminen
LärosäteLänAntal studenter från Timrå
MittuniversitetetVästernorrlands län · Jämtlands län11
Uppsala universitetUppsala län · Gotlands län3
Karlstads universitetVärmlands län1
Stockholms universitetStockholms län1
Umeå universitetVästerbottens län1
Örebro universitetÖrebro län1
Högskolan på Gotland är en del av Uppsala universitet sedan 2013.

Vårterminen 2023 började sju av de 18 nya studenterna från Timrå kommun (39 procent) studera vid en högskola eller ett universitet utanför hemlänet. I hela Västernorrland var andelen som började studera utanför hemlänet 68 procent.

Andelen ”hemlänsstudenter” var i fjol den högsta sedan 2010. I riket som helhet finns det en trend mot att allt färre börjar studera nära hemorten. Samtidigt har det blivit vanligare med distanskurser. Att andelen hemmastudenter minskar behöver alltså inte betyda att fler flyttar från hemorten – det kan också bero på att fler väljer att studera på distans.

Ladda ner i fler format
Högskolenybörjare VT 2023 i länets kommuner
KommunAndel hemmastudenter VT 2023Antal högskolenybörjarePopuläraste lärosäte(n)
Ånge100 procent6Mittuniversitetet
Timrå61 procent18Mittuniversitetet
Kramfors38 procent8Mittuniversitetet
Sundsvall36 procent138Mittuniversitetet
Härnösand34 procent29Mittuniversitetet
Sollefteå18 procent11Umeå universitet
Örnsköldsvik9 procent56Umeå universitet

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.