Villapriserna har gått upp i Bodens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 6 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
I hela Norrbotten däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på villor sjunker i 109 av landets kommuner, medan de stiger i 39 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Norrbottens län sjunker priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Kalix där priserna sjönk med 5 procent. I Boden däremot steg priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets 14 kommuner.
Sammanlagt såldes 55 villor i Bodens kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 42 affärer vid den här tiden på året.
I hela Norrbotten såldes 400 villor för i snitt 2,1 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter minskar kännbart
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Bodens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 5 procent.
Även i hela Norrbotten sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter sjunker i 71 av landets kommuner, medan de stiger i 34 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Sammanlagt såldes 29 bostadsrätter i Bodens kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor. I fjol gjordes 35 affärer vid den här tiden på året.
I hela Norrbotten såldes 306 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Bara en försäljning av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt en affär med fritidshus i Bodens kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
Den sålda fastigheten gick för 0,8 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 20 fritidshus för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Boden den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 37 av landets kommuner, medan de stiger i bara två (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 3 | 1,1 miljoner | |
| Arvidsjaur | 14 | 1,1 miljoner | |
| Boden | +6 % ▲ | 55 | 1,7 miljoner |
| Gällivare | 32 | 2,2 miljoner | |
| Haparanda | 13 | 0,7 miljoner | |
| Jokkmokk | 8 | 1,0 miljon | |
| Kalix | −5 % ▼ | 29 | 0,9 miljoner |
| Kiruna | −4 % ▼ | 41 | 2,2 miljoner |
| Luleå | −2 % ▼ | 102 | 3,4 miljoner |
| Pajala | 1 | 0,3 miljoner | |
| Piteå | +5 % ▲ | 77 | 2,2 miljoner |
| Älvsbyn | 15 | 1,1 miljoner | |
| Överkalix | 3 | 0,3 miljoner | |
| Övertorneå | 7 | 0,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 1 | 0,2 miljoner | |
| Arvidsjaur | 0 | ||
| Boden | −5 % ▼ | 29 | 1,0 miljon |
| Gällivare | 22 | 1,4 miljoner | |
| Haparanda | 11 | 0,3 miljoner | |
| Jokkmokk | 1 | 1,3 miljoner | |
| Kalix | 17 | 0,4 miljoner | |
| Kiruna | 36 | 1,1 miljoner | |
| Luleå | −4 % ▼ | 170 | 1,8 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 19 | 1,0 miljon | |
| Älvsbyn | 0 | ||
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 0 |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 3 | 1,1 miljoner | |
| Arvidsjaur | 0 | ||
| Boden | 1 | 0,8 miljoner | |
| Gällivare | 0 | ||
| Haparanda | 2 | 1,0 miljon | |
| Jokkmokk | 1 | 2,8 miljoner | |
| Kalix | 2 | 0,9 miljoner | |
| Kiruna | 1 | 1,2 miljoner | |
| Luleå | 5 | 1,3 miljoner | |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 4 | 1,6 miljoner | |
| Älvsbyn | 1 | 0,3 miljoner | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 0 |
