Elpriset i elområde 3, som Österåkers kommun tillhör, ligger i morgon på −1 öre per kWh. Det är väldigt ovanligt.
Dygnspriset på el är på lördag, den 7 oktober, −0,01 kronor i elområde 3 på den nordiska elbörsen Nordpool. Det är det tredje lägsta dygnspriset sedan 2019. Jämfört med i dag sjunker elpriset med 0,07 kronor per kilowattimme.
Hushåll och företag i Österåker med timdebiterade avtal betalar som mest 0,01 kronor per kilowattimme mellan klockan 18 och 19 då timpriset är som högst.
Elen är som billigast mellan klockan tre och fyra. Då är priset −5 öre per kilowattimme.
Minuspriser på el är ovanliga, men har börjat förekomma allt oftare de senaste åren. Minuspriset påverkar framför allt elkunder med timavtal. Konsumenter betalar även energiskatt och moms på elpriset. Det innebär att den billigaste minustimmen inte kommer att ge några pengar tillbaka i praktiken.

Ladda ner i fler format
Under det senaste året har det varit markanta skillnader i pris mellan de fyra olika prisområdena. Men just i morgon är snittpriset detsamma i hela landet.
Medelpris | Högsta timpris | Lägsta timpris | |
---|---|---|---|
Elområde 1 | −0,01 kr/kWh | 0,01 kr/kWh | −0,05 kr/kWh |
Elområde 2 | −0,01 kr/kWh | 0,01 kr/kWh | −0,05 kr/kWh |
Elområde 3 | −0,01 kr/kWh | 0,01 kr/kWh | −0,05 kr/kWh |
Elområde 4 | −0,01 kr/kWh | 0,01 kr/kWh | −0,05 kr/kWh |