Allt mer solel i Varberg – men mindre ökning än i riket

Varbergs kommun Solenergi
Solcellsanläggning

Fjolåret blev ännu ett rekordår för solcellsinstallationer i Sverige. Även i Varbergs kommun ökade den installerade effekten, men långsammare takt än i riket. Det visar ny statistik från Energimyndigheten.

Under 2022 anslöts 10,5 megawatt ny solel till elnätet i Varbergs kommun, en ökning med 44 procent jämfört med året innan.

Totalt finns nu 1 929 nätanslutna anläggningar, om sammanlagt 34,6 megawatt i kommunen. Det skulle kunna motsvara, i runda tal, en elproduktion på någonstans mellan elva och 13 procent av vad hushållen i Varberg förbrukar per år.1

I Varberg ligger två av landets största solcellsanläggningar, Varberg Norra och Solsidan (Tvååker), som hör till de 30-talet anläggningar i Sverige med en maxeffekt i megawattklassen.

stapeldiagram som visar hur den totala effekten växer från år till år.
Ladda ner i fler format

Räknat per invånare finns det nu 511,4 watt solceller per person i kommunen, vilket kan jämföras med 429,9 watt per person i hela Hallands län. Mest solel per invånare i länet hade Falkenbergs kommun och mest i landet Skurups kommun.

Installerad effekt per invånare blir förstås högre i de områden där det finns storskaliga solcellsparker eller liknande. Tittar vi istället på antalet installationer per invånare har Varberg 28,5 anläggningar per tusen invånare, att jämföra med 26,7 i hela länet.

KommunWatt per personTotal installerad effekt (MW)Förändring från året innan
Falkenberg54625,6+61 %
Laholm53214,2+96 %
Varberg51134,6+44 %
Kungsbacka42036,0+50 %
Hylte3784,0+69 %
Halmstad31332,9+59 %

Den största delen av solelen i Varberg, 54 procent, kommer från småskaliga anläggningar,2 totalt 1 717 stycken. Det påminner om hur det ser ut i riket som helhet. I hela Sverige står anläggningar under 20 kilowatt för mer än hälften av den installerade effekten. Generellt är deras andel störst i kommuner med många villahushåll, medan större anläggningar dominerar i tätbefolkade komnmuner med fler flerfamiljsbostäder.

Rekordstor ökning i riket

I landet som helhet byggdes mer ny solel än någonsin under förra året. Störst var ökningen bland de småskaliga anläggningarna (villatak och liknande), som nu har passerat milstolpen 1 gigawatt i total installerad effekt.

Totalt finns nu nästan 2,4 gigawatt nätansluten solel i landet, en ökning med 50 procent jämfört med året innan. Det är en rekordstor ökning, och dessutom en snabbare ökningstakt än året innan.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.