Eskilstuna har näst minst solel per invånare i länet

Eskilstuna kommun Solenergi
Solcellsanläggning

I slutet av 2022 låg Eskilstuna kommun på näst sista plats bland länets kommuner i installerad solcellseffekt per invånare. Eskilstuna ligger därmed kvar i solelsbotten bland Sörmlandskommunerna. Det visar ny statistik från Energimyndigheten.

Under 2022 anslöts 8,3 megawatt ny solel till elnätet i Eskilstuna kommun, en ökning med 41 procent jämfört med året innan.

Totalt finns nu 1 486 nätanslutna anläggningar, om sammanlagt 28,4 megawatt i kommunen. Det skulle kunna motsvara, i runda tal, en elproduktion på någonstans mellan nio och tio procent av vad hushållen i Eskilstuna förbrukar per år.1

I Eskilstuna ligger ett av landets största solcellsanläggningar, Solcellsparken i Kjula, som ensam har en effekt på 1,1 megawatt, och därmed hör till de 30-talet anläggningar i Sverige med en maxeffekt i megawattklassen.

stapeldiagram som visar hur den totala effekten växer från år till år.
Ladda ner i fler format

Räknat per invånare finns det nu 263,6 watt solceller per person i kommunen, vilket kan jämföras med 363,5 watt per person i hela Södermanlands län. Mest solel per invånare i länet hade Strängnäs kommun och mest i landet Skurups kommun.

Installerad effekt per invånare blir förstås högre i de områden där det finns storskaliga solcellsparker eller liknande. Tittar vi istället på antalet installationer per invånare har Eskilstuna 13,8 anläggningar per tusen invånare, att jämföra med 19,5 i hela länet.

KommunWatt per personTotal installerad effekt (MW)Förändring från året innan
Strängnäs64824,9+20 %
Trosa4787,1+55 %
Flen4317,0+32 %
Katrineholm42614,7+36 %
Vingåker3773,4+49 %
Gnesta3704,3+41 %
Nyköping29917,4+54 %
Eskilstuna26428,4+41 %
Oxelösund2332,8+83 %

45 procent av solelen i Eskilstuna kommun kommer från småskaliga anläggningar,2 totalt 1 295 stycken. Det påminner om hur det ser ut i riket som helhet. I hela Sverige står anläggningar under 20 kilowatt för mer än hälften av den installerade effekten. Generellt är deras andel störst i kommuner med många villahushåll, medan större anläggningar dominerar i tätbefolkade komnmuner med fler flerfamiljsbostäder.

Rekordstor ökning i riket

I landet som helhet byggdes mer ny solel än någonsin under förra året. Störst var ökningen bland de småskaliga anläggningarna (villatak och liknande), som nu har passerat milstolpen 1 gigawatt i total installerad effekt.

Totalt finns nu nästan 2,4 gigawatt nätansluten solel i landet, en ökning med 50 procent jämfört med året innan. Det är en rekordstor ökning, och dessutom en snabbare ökningstakt än året innan.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.