På Spårets kärlek till Skåne – hit är vi oftast på väg

Skåne län Tv
På Spårets domare Fredrik Lindström och programledare Kristian Luuk.
Bo Håkansson, SVT

I över 30 säsonger har På Spåret rest till svenska städer på fredagskvällarna. Och Skåne tillhör de län som besökts allra mest. Det visar Newsworthys unika kartläggning av över tusen destinationer.

På fredags inleds den 1068:e resan när På Spårets finalomgång sänds. 421 gånger har resan gått till Sverige och totalt har 162 olika svenska resmål i 150 olika kommuner besökts.

20 av resmålen ligger i Skåne, och totalt har de besökts 52 gånger, vilket gör länet till det näst mest besökta under programmets historia. 16 av länets kommuner har varit med i programmet, medan Åstorp, Örkelljunga och Svedala finns bland de kommuner som ännu inte har besökts.

Första gången länet besöktes var redan under första säsongen, då i Landskrona när Lisette Schulman, Evert Lindkvist och Anna-Lena Segestam mötte Lennart Hoa-Hoa Dahlgren, Margareta Söderström och Thomas Wernerson. Senaste gången var i Trelleborg, tidigare den här säsongen, när Jason Diakité och Marcus Samuelsson mötte Johar Bendjelloul och Josefin Johansson.
Alla resor till Skåne län i På Spåret hittills
ResmålSändningsdatumProgramledareLag 1Lag 2
Landskrona1987Ingvar OldsbergLisette Schulman, Evert Lindkvist och Anna-Lena SegestamLennart Hoa-Hoa Dahlgren, Margareta Söderström och Thomas Wernerson
Kristianstad1987Ingvar OldsbergLennart Hoa-Hoa Dahlgren, Margareta Söderström och Thomas WernersonStig Strand, Ellinor Nilsson och Ebbe Hagbard
Helsingborg1988Ingvar OldsbergAnki Rahlskog, Agneta Danielsson och Med ReventbergBjörn Hellberg, Bengt Grive och Mats Strandberg
Lund1988Ingvar OldsbergBjörn Hellberg, Bengt Grive och Mats StrandbergMonica Malmström, Uno ”Myggan” Ericson och Ulf Elving
Simrishamn1990Ingvar OldsbergErik Bergsten, Gunnar Bernstrup och Alicia LundbergLennart Hoa-Hoa Dahlgren, Thomas Wernerson och Margareta Söderström
Malmö1990Ingvar OldsbergLasse Brandeby, Malena Ivarsson och C-H HermanssonBjörn Hellberg, Joakim Nyström och Mats Strandberg
Ystad1991Ingvar OldsbergCissi Elwin, Jonas Hallberg och Jörgen MörnbäckPutte Wickman, Birgit Carlstén och Lennart Broström
Höganäs1993Ingvar OldsbergPutte Wickman, Gullan Lindblad och Lennart BroströmTommy Engstrand, Martina Uusma och Åke Strömmer
Kivik1997Ingvar OldsbergPeter Harryson och Malin PeterssonBirgit Carlstén och Helge Skoog
Malmö1997Ingvar OldsbergLennart Hoa-Hoa Dahlgren och Kerstin HallertAdde Malmberg och Cecilia Hagen
Båstad1998Ingvar OldsbergAdde Malmberg och Kajsa ThoorÅke Cato och Viveca Lärn
Trelleborg1999Ingvar OldsbergPeter Harryson och Carina LidbomMy Holmsten och Adam Alsing
Lund1999Ingvar OldsbergMy Holmsten och Adam AlsingMikael Reuterswärd och Victoria Dyring
Helsingborg2001Ingvar OldsbergMy Holmsten och Allan SvenssonLotta Bromé och Carl Jan Granqvist
Hässleholm2001Ingvar OldsbergLotta Bromé och Carl Jan GranqvistMy Holmsten och Allan Svensson
Kristianstad2002Ingvar OldsbergCarina Lidbom och Tommy EngstrandBritta Lejon och Henrik Hjelt
Ängelholm2003Ingvar OldsbergBabben Larsson och Herman LindqvistBritt-Marie Mattsson och Göran Rosenberg
Eslöv2004Ingvar OldsbergPeder Lamm och Suzanne AxellDavid Lega och Amanda Rydman
Osby2005Ingvar OldsbergDick Harrison och Ellinor PerssonLennart Hoa-Hoa Dahlgren och Cecilia Hagen
Ystad2005Ingvar OldsbergKatarina Mazetti och Stefan HolmThomas Ravelli och Suzanne Axell
Landskrona2006Ingvar OldsbergLotta Bromé och Carl Jan GranqvistKatti Hoflin och Sven Melander
Simrishamn2006Ingvar OldsbergPamela Andersson och Tomas BolmeUlf Karlsson och Camilla Läckberg
Lund2007Ingvar OldsbergKristina Kappelin och Kjell BergqvistLennart Hoa-Hoa Dahlgren och Cecilia Hagen
Malmö2008Ingvar OldsbergPia Conde och Thomas PeterssonJan Guillou och Ann-Marie Skarp
Båstad2008Ingvar OldsbergLennart Hoa-Hoa Dahlgren och Cecilia HagenAnne Lundberg och Johan Wester
Åhus2009Ingvar OldsbergCamilla Lundberg och Robert AschbergDavid Bexelius och Siw Malmkvist
Helsingborg2009Ingvar OldsbergFredrik Lindström och Peter ApelgrenFilip Hammar och Fredrik Wikingsson
Trelleborg2009Kristian LuukGöran Rosenberg och Vanna RosenbergFilip Hammar och Fredrik Wikingsson
Kivik2010Kristian LuukHélène Benno och Peter ApelgrenDoreen Månsson och Hans Rosling
Malmö2010Kristian LuukNiklas Strömstedt och Jenny ÖstergrenEbba von Sydow och Stefan Holm
Tomelilla2011Kristian LuukKalle Moraeus och Py BäckmanHélène Benno och Peter Apelgren
Kristianstad2011Kristian LuukOlle Palmlöf och Kerstin BrunnbergKalle Moraeus och Py Bäckman
Ängelholm2011Kristian LuukNiklas Strömstedt och Jenny StrömstedtJessica Zandén och Claes Ljungmark
Skanör-Falsterbo2012Kristian LuukCarina Lidbom och Tommy EngstrandCecilia Hagen och Lennart Hoa-Hoa Dahlgren
Lund2013Kristian LuukMartina Montelius och Dominika PeczynskiMorgan Larsson och Christer Lundberg
Malmö2013Kristian LuukEric Ericson och Kjell WilhelmsenHelena von Zweigbergk och Göran Everdahl
Mölle2013Kristian LuukElisabet Höglund och Jesper RönndahlMartina Thun och Ulf Danielsson
Ystad2014Kristian LuukHelena von Zweigbergk och Göran EverdahlMartina Montelius och Dominika Peczynski
Landskrona2014Kristian LuukFilip Hammar och Fredrik WikingssonLouise Epstein och Thomas Nordegren
Helsingborg2015Kristian LuukJenny Strömstedt och Niklas StrömstedtEric Ericson och Kjell Wilhelmsen
Torekov2015Kristian LuukElisabet Höglund och Jesper RönndahlKakan Hermansson och Jan Hermansson
Simrishamn2015Kristian LuukTina Mehrafzoon och Aino TrosellLouise Epstein och Thomas Nordegren
Malmö2016Kristian LuukFilip Hammar och Fredrik WikingssonViveca Sten och David Lagercrantz
Lund2018Kristian LuukMartina Haag och Peter MagnussonSigge Eklund och Malou von Sivers
Höganäs2019Kristian LuukElisabet Höglund och Jesper RönndahlParisa Amiri och Gunnar Wetterberg
Malmö2020Kristian LuukSamuel Fröler och Ebba Hultkvist StragneHanna Dorsin och Emma Molin
Ystad2020Kristian LuukClaes Elfsberg och Magdalena ForsbergDilan Apak och Moa Lundqvist
Kristianstad2021Kristian LuukClaes Elfsberg och Magdalena ForsbergFarah Abadi och Johan Glans
Helsingborg2021Kristian LuukChrister Lundberg och Agnes WoldClaes Elfsberg och Magdalena Forsberg
Båstad2022Kristian LuukPatrik Arve och Irena PozarFarah Abadi och Johan Glans
Kivik2022Kristian LuukCecilia Düringer och Jonatan UngeHasse Aro och Camilla Läckberg
Trelleborg2023Kristian LuukJason Diakité och Marcus SamuelssonJohar Bendjelloul och Josefin Johansson

– Det är många parametrar som väger in när vi bestämmer resmålen, säger Martin Sundborn, som är producent för På Spåret och fortsätter:

– En sådan är när vi var där senast. Det är inte så att vi återvänder till till exempel Växjö om vi var där för två år sedan – däremot kanske vi tillåter oss att komma tillbaka efter fem år. Sedan återvänder vi nog till större städer – som Stockholm, Malmö, Göteborg, New York och London, oftare. Vi försöker också hitta städer vi inte har varit i tidigare.

Bland de svenska resmål som varit med mer än en gång har det i snitt dröjt nio säsonger innan de återkommer, även om en del resmål återkommit betydligt oftare än så.

– Vi vill ju att deltagarna och tittarna ska kunna gissa rätt via ledtrådarna, det behöver finnas allmän kunskap om stället. Sedan ska vi kunna producera tre frågefilmer och då blir det kanske oftare lite större orter.

Den befolkningsmässigt minsta plats som besökts är Sandhamn, som enligt SCB hade 109 invånare 2020. Abisko, som enligt SCB har ytterligare ett femtiotal invånare, har också varit resmål.

– Det är kanske orättvist mot större orter, men det är orter som lever i folks medvetande. Det kanske går att hitta fler småorter som vi borde göra frågor av.

Har du någon tröst att ge till dem som längtar efter att få se till exempel Svedala i tv?

– Vi har inga svartlistade orter, det finns verkligen möjlighet att vi kommer dit. Det är väl den trösten jag kan ge. Sedan kan jag förstås inte vara för specifik inför vad som komma skall.

Stockholm – och Jönköping – i topp

Stockholm gick i och med förra veckans semifinal upp i topp som det mest besökta resmålet i På Spåret med sina åtta resor – följt av storstäderna Göteborg och Malmö på sju.

Men tittar man på vilka kommuner resan oftast går till seglar Jönköping upp på delad förstaplats: förutom fyra resor till själva Jönköping har programmet stannat i Gränna tre gånger och i Huskvarna en gång.

140 kommuner har aldrig besökts, och de största vita fläckarna finns i Norrlands inland. Utgår man från SCB:s tätortsregister har Hemavan/Bierke i Storumans kommun varit längst ifrån att vara med i På Spåret. Därifrån är det 130 kilometer fågelvägen till Arjeplog, som var resmål i mars 1990.

Amerikansk dominans

Till en början gick alla resor i På Spåret till svenska destinationer. Efter några säsonger vidgades horisonten – först till Norden, sedan till resten av Europa och sedan vidare ut i världen. Det överlägset mest representerade landet är USA, med 75 resor. De senaste åren har amerikanska städer varit resmål fyra gånger per säsong. Näst flest resor har gått till Storbritannien följt av Italien, Tyskland, Spanien och Frankrike och våra nordiska grannar.

– Att vi reser för lite i Sydamerika eller i Asien jämfört med USA är en kritik som har kommit. Att vi ofta reser i USA har att göra med att det går att få bra bredd på frågorna och musiken. Man kan tycka olika om det, men vi har en väldigt amerikansk populärkultur i Sverige. Det är ett land som vår publik kan mer om än om till exempel Azerbjadjan eller Somalia, säger Martin Sundborn.

De mest besökta platserna i Sverige
ResmålAntal besök
Stockholm8
Göteborg7
Malmö7
Halmstad6
Uppsala6
Visby6
Örebro6
Gävle5
Helsingborg5
Kalmar5
Karlstad5
Linköping5
Luleå5
Lund5
Norrköping5
Piteå5
Skellefteå5
Sundsvall5
Trollhättan5
Umeå5
Västerås5
Östersund5
De mest besökta platserna i Europa
ResmålAntal besök
Berlin6
Köpenhamn6
London6
Oslo6
Paris6
Aten5
Barcelona5
Budapest5
Dublin5
Edinburgh5
Helsingfors5
Istanbul5
Madrid5
München5
Prag5

Vi räknar Istanbul till Europa.

De mest besökta platserna i resten av världen
ResmålAntal besök
New York5
San Francisco5
Bangkok4
Bombay4
Boston4
Buenos Aires4
Chicago4
Havanna4
Kairo4
Los Angeles4
Mexico City4
Tokyo4
Washington D.C.4

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.