Mellan november och januari gjordes sammanlagt 14 affärer med villor i Eda kommun. Det kan jämföras med nio vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Eda kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 340 villor för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Eda den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 107 av landets kommuner, medan de stiger i sju (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på villor i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Hagfors och Karlstad där priserna sjönk med 10 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 16 kommuner.
Inga försäljningar av bostadsrätter
Mellan november och januari noterades inga försäljningar av bostadsrätter i Eda.
I hela Värmland såldes 409 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Eda den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 90 av landets kommuner, medan de stiger i 17 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Kristinehamn där priserna sjönk med 21 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 13 av länets 16 kommuner.
Inga försäljningar av fritidshus
Mellan november och januari noterades inga försäljningar av fritidshus i Eda.
I hela Värmland såldes 28 fritidshus för i snitt 1,5 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Eda den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 30 av landets kommuner, medan de stiger i 18 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 23 | 1,6 miljoner | |
| Eda | 14 | 1,1 miljoner | |
| Filipstad | 9 | 0,8 miljoner | |
| Forshaga | −3 % ▼ | 36 | 1,3 miljoner |
| Grums | 17 | 1,3 miljoner | |
| Hagfors | −10 % ▼ | 35 | 0,9 miljoner |
| Hammarö | 19 | 4,0 miljoner | |
| Karlstad | −10 % ▼ | 65 | 3,1 miljoner |
| Kil | 23 | 2,2 miljoner | |
| Kristinehamn | −8 % ▼ | 28 | 1,6 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 5 | 0,6 miljoner | |
| Sunne | ±0 % ▸ | 27 | 1,9 miljoner |
| Säffle | 10 | 0,8 miljoner | |
| Torsby | 21 | 1,3 miljoner | |
| Årjäng | 8 | 1,3 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 15 | 0,6 miljoner | |
| Eda | 0 | ||
| Filipstad | 7 | 0,1 miljoner | |
| Forshaga | 8 | 0,7 miljoner | |
| Grums | 7 | 0,4 miljoner | |
| Hagfors | 2 | 0,1 miljoner | |
| Hammarö | −9 % ▼ | 36 | 1,2 miljoner |
| Karlstad | −14 % ▼ | 247 | 1,9 miljoner |
| Kil | 11 | 0,7 miljoner | |
| Kristinehamn | −21 % ▼ | 52 | 0,3 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 0 | ||
| Sunne | 6 | 0,4 miljoner | |
| Säffle | 9 | 0,2 miljoner | |
| Torsby | 5 | 1,9 miljoner | |
| Årjäng | 4 | 0,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 2 | 0,6 miljoner | |
| Eda | 0 | ||
| Filipstad | 0 | ||
| Forshaga | 0 | ||
| Grums | 1 | 2,1 miljoner | |
| Hagfors | 1 | 1,0 miljon | |
| Hammarö | 0 | ||
| Karlstad | 2 | 0,6 miljoner | |
| Kil | 1 | 0,7 miljoner | |
| Kristinehamn | 3 | 2,4 miljoner | |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 0 | ||
| Sunne | 2 | 1,4 miljoner | |
| Säffle | 4 | 2,1 miljoner | |
| Torsby | +12 % ▲ | 12 | 1,5 miljoner |
| Årjäng | 0 |
