Öckerös vanligaste hundnamn sticker ut

Öckerö kommun Husdjur
Corgi i snö
Peter Pryharski, Unsplash

Freja är det vanligaste hundnamnet i Öckerö kommun, enligt färsk data från Jordbruksverket. Det gör Öckerö till en av få kommuner där toppnamnet inte hör till de tre vanligaste (Molly, Bella eller Charlie), och en av två där Freja är vanligast.

På listan över Öckerö kommuns 11 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här, än i landet som stort: Bruno, Maja, Freja och Ozzy förekommer alla mer frekvent i Öckerö jämfört med hela landet.

Ett namn har klättrat i popularitet i kommunen det senaste året: Sigge, och ett namn har dalat: Charlie.

RangordningNamnAntal hundar
1Freja☆10
2Maja☆9
3Sigge↑8
Bella8
Charlie↓8
Doris8
7Selma7
Molly7
9Bruno☆6
Ozzy☆6
Luna6
☆ Ovanligt vanligt på Öckerö
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året

I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedan åtminstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna, medan Ludde verkar vara på tillbakagång.

I USA har The Atlantic och Washington Post noterat en trend i att hundar får allt mänskligare namn. Flera av de vanligaste hundnamnen i Sverige ligger också på topplistan över namn på nyfödda barn. Molly var det 29:e vanligaste flicknamnet 2021 och Charlie var det 25:e vanligaste pojknamnet.

Hundnamn i Västra Götalands län
KommunVanligaste namn”Ovanligt vanligt” namn
AleMollyNala
AlingsåsCharlieSvea
BengtsforsBellaBoris
BollebygdElsa · AliceNala
BoråsMollySvea
Dals-EdRonjaBuster
EssungaMollyLisa
FalköpingMollyMimmi
FärgelandaBellaBaloo
GrästorpMollyLeia
GullspångMollyAlice
GöteborgBellaSimba
GöteneMollyMorris
HerrljungaMollyFrank
HjoSallyNisse
HärrydaMollyNellie
KarlsborgMolly · Selma · AliceMilton
KungälvBellaSmilla
LerumBellaNala
LidköpingMollyAlfons
Lilla EdetMollyTindra
LysekilBamseAsta
MariestadBellaPepsi
MarkMollyZelda
MellerudMollySvea
MunkedalMollyHera
MölndalMolly
OrustCharlieLady
PartilleBellaLeia
SkaraBellaBaloo
SkövdeMollyFrasse
SotenäsMolly · Selma · Nova · Bella · DorisHugo
StenungsundCharlieSvea
StrömstadMollyRufus
SvenljungaBellaStina
TanumMollyLoke
TibroMollyNala
TidaholmMollyPelle
TjörnMollyFrasse
TranemoBellaKing
TrollhättanMollyGizmo
TörebodaMollyGreta
UddevallaMollyMaja
UlricehamnMollyAsta
VaraMollyGizmo
VårgårdaMollySkrållan
VänersborgMollyTeddy
ÅmålBellaNemo
ÖckeröFrejaBruno
Kommuner med mycket få hundar saknas i tabellen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.