Mellan oktober och december gjordes sammanlagt 24 affärer med villor i Olofströms kommun. Det kan jämföras med 30 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Olofströms kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor.
I hela Blekinge såldes 198 villor för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Olofström den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 128 av landets kommuner, medan de stiger i 14 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Blekinge län sjunker priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Karlshamn där priserna sjönk med 16 procent. I Karlskrona däremot steg priserna med 1 procent.
Åtta bostadsrätter såldes
Mellan oktober och december gjordes sammanlagt åtta affärer med bostadsrätter i Olofströms kommun. Det kan jämföras med nio vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Olofströms kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,3 miljoner kronor.
I hela Blekinge såldes 137 bostadsrätter för i snitt 1,1 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Olofström den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 95 av landets kommuner, medan de stiger i tolv (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Inga försäljningar av fritidshus
Mellan oktober och december noterades inga försäljningar av fritidshus i Olofström.
I hela Blekinge såldes sju fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Olofström den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | −16 % ▼ | 42 | 1,8 miljoner |
Karlskrona | +1 % ▲ | 69 | 2,4 miljoner |
Olofström | 24 | 0,9 miljoner | |
Ronneby | −11 % ▼ | 48 | 1,8 miljoner |
Sölvesborg | 15 | 2,1 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | −10 % ▼ | 45 | 0,8 miljoner |
Karlskrona | −9 % ▼ | 53 | 1,8 miljoner |
Olofström | 8 | 0,3 miljoner | |
Ronneby | 16 | 0,6 miljoner | |
Sölvesborg | 15 | 1,1 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | 0 | ||
Karlskrona | −7 % ▼ | 4 | 1,4 miljoner |
Olofström | 0 | ||
Ronneby | 1 | 1,1 miljoner | |
Sölvesborg | 2 | 1,5 miljoner |