Mellan september och november såldes 29 bostadsrätter i Kiruna kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Under september till november såldes det två färre bostadsrätter i Kiruna än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under september till november, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 37 affärer vid den här tiden på året.
I hela Norrbotten såldes 307 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Kiruna den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 92 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

40 försäljningar av villor
Mellan september och november gjordes sammanlagt 40 affärer med villor i Kiruna kommun. Det kan jämföras med 43 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 376 villor för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en kännbar prisuppgång i Kiruna kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 5 procent högre än för tre månader sedan. I hela Norrbotten däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.
Priserna på villor sjunker i 146 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbottens län sjunker priserna på villor i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Boden där priserna sjönk med 18 procent. I Kiruna däremot steg priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets 14 kommuner.
Tre försäljningar av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Kiruna kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 24 fritidshus för i snitt 1,2 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Kiruna den här månaden.
(i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 2 | 0,9 miljoner | |
| Arvidsjaur | 15 | 1,1 miljoner | |
| Boden | −18 % ▼ | 42 | 1,8 miljoner |
| Gällivare | 21 | 2,2 miljoner | |
| Haparanda | 7 | 0,7 miljoner | |
| Jokkmokk | 10 | 1,4 miljoner | |
| Kalix | +4 % ▲ | 27 | 1,1 miljoner |
| Kiruna | +5 % ▲ | 40 | 2,4 miljoner |
| Luleå | −5 % ▼ | 93 | 3,0 miljoner |
| Pajala | 8 | 0,6 miljoner | |
| Piteå | ±0 % ▶ | 80 | 2,1 miljoner |
| Älvsbyn | 21 | 0,6 miljoner | |
| Överkalix | 2 | 0,5 miljoner | |
| Övertorneå | 8 | 0,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 0 | ||
| Arvidsjaur | 3 | 0,2 miljoner | |
| Boden | −7 % ▼ | 35 | 1,0 miljon |
| Gällivare | 19 | 1,3 miljoner | |
| Haparanda | 6 | 0,3 miljoner | |
| Jokkmokk | 0 | ||
| Kalix | 14 | 0,3 miljoner | |
| Kiruna | 29 | 1,2 miljoner | |
| Luleå | −1 % ▼ | 181 | 1,8 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 17 | 1,3 miljoner | |
| Älvsbyn | 3 | 0,5 miljoner | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 0 |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 0 | ||
| Arvidsjaur | 1 | 0,8 miljoner | |
| Boden | 2 | 0,9 miljoner | |
| Gällivare | 3 | 1,3 miljoner | |
| Haparanda | 5 | 0,9 miljoner | |
| Jokkmokk | 1 | 2,5 miljoner | |
| Kalix | 4 | 1,3 miljoner | |
| Kiruna | 3 | 1,1 miljoner | |
| Luleå | 2 | 1,5 miljoner | |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | −1 % ▼ | 2 | 1,9 miljoner |
| Älvsbyn | 1 | 0,3 miljoner | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 0 |
