Mellan september och november gjordes sammanlagt 17 affärer med villor i Årjängs kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Årjängs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 479 villor för i snitt 2,1 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Årjäng den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 146 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på villor i sex av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Kil där priserna sjönk med 19 procent. I Forshaga däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i åtta av länets 16 kommuner.
Fem sålda bostadsrätter
Mellan september och november gjordes sammanlagt fem affärer med bostadsrätter i Årjängs kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Årjängs kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,3 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 566 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Årjäng den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 92 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Hammarö där priserna sjönk med 19 procent. I Kristinehamn däremot steg priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tolv av länets 16 kommuner.
Två försäljningar av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Årjängs kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Årjängs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor.
I hela Värmland såldes 42 fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Årjäng den här månaden.
(i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | −5 % ▼ | 40 | 1,8 miljoner |
| Eda | 11 | 1,2 miljoner | |
| Filipstad | 14 | 0,6 miljoner | |
| Forshaga | +1 % ▲ | 40 | 1,4 miljoner |
| Grums | 17 | 1,3 miljoner | |
| Hagfors | −10 % ▼ | 45 | 0,9 miljoner |
| Hammarö | −9 % ▼ | 29 | 4,3 miljoner |
| Karlstad | −14 % ▼ | 111 | 3,4 miljoner |
| Kil | −19 % ▼ | 28 | 2,2 miljoner |
| Kristinehamn | −16 % ▼ | 34 | 1,9 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 8 | 0,4 miljoner | |
| Sunne | ±0 % ▶ | 37 | 1,7 miljoner |
| Säffle | 22 | 1,1 miljoner | |
| Torsby | 26 | 1,3 miljoner | |
| Årjäng | 17 | 1,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | −6 % ▼ | 27 | 0,6 miljoner |
| Eda | 0 | ||
| Filipstad | 6 | 0,2 miljoner | |
| Forshaga | 6 | 0,6 miljoner | |
| Grums | 10 | 0,3 miljoner | |
| Hagfors | 2 | 0,1 miljoner | |
| Hammarö | −19 % ▼ | 51 | 1,2 miljoner |
| Karlstad | −6 % ▼ | 343 | 1,9 miljoner |
| Kil | 10 | 0,7 miljoner | |
| Kristinehamn | +8 % ▲ | 64 | 0,5 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 0 | ||
| Sunne | 11 | 0,5 miljoner | |
| Säffle | 15 | 0,2 miljoner | |
| Torsby | 16 | 2,2 miljoner | |
| Årjäng | 5 | 0,3 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 4 | 0,7 miljoner | |
| Eda | 2 | 0,8 miljoner | |
| Filipstad | 2 | 1,2 miljoner | |
| Forshaga | 0 | ||
| Grums | 3 | 2,3 miljoner | |
| Hagfors | 1 | 1,0 miljon | |
| Hammarö | 0 | ||
| Karlstad | 2 | 1,5 miljoner | |
| Kil | 3 | 0,7 miljoner | |
| Kristinehamn | 2 | 1,1 miljoner | |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 1 | 0,4 miljoner | |
| Sunne | 3 | 0,9 miljoner | |
| Säffle | 4 | 1,6 miljoner | |
| Torsby | +12 % ▲ | 13 | 1,8 miljoner |
| Årjäng | 2 | 1,0 miljon |
