Distriktet där 61 procent röstade S – här är partiernas starkaste fästen i Piteå

Piteå kommun Val

Samtliga valdistrikt i Piteå kommun är nu räknade. Ett distrikt som sticker ut jämfört med resten av landet är Häggholmen Östra: Här röstade 60,8 procent på Socialdemokraterna i riksdagsvalet – 30,4 procentenheter över partiets riksresultat.

Socialdemokraternas 60,8 procent i Häggholmen Östra var också det största stödet för något parti bland kommunens valdistrikt, i riksdagsvalet.

Partiernas bästa och sämsta distrikt i riksdagsvalet i Piteå
PartiBästa distriktSämsta distriktResultat i riket
ModeraternaStrömnäs (18,0 %)Häggholmen Östra (5,6 %)19,1 %
SocialdemokraternaHäggholmen Östra (60,8 %)Sjulsmark Alterdalen Sikfors (38,0 %)30,3 %
LiberalernaStrömnäs (3,4 %)Jävre (0,7 %)4,6 %
CenterpartietBlåsmark Hemmingsmark (13,5 %)Öjebyn Södra (3,5 %)6,7 %
VänsterpartietDjupviken Norra (11,7 %)Hortlax (4,1 %)6,7 %
MiljöpartietDjupviken Norra (5,7 %)Munksund Södra (1,6 %)5,1 %
KristdemokraternaJävre (8,2 %)Häggholmen Västra (2,0 %)5,3 %
SverigedemokraternaSjulsmark Alterdalen Sikfors (23,1 %)Norrmalm (10,5 %)20,5 %

Piteå kommun är indelad i 27 geografiska valdistrikt. Ett valdistrikt har typiskt sett mellan 500 och 2 000 röstberättigade invånare. Det betyder att ett valdistrikt i en större tätort kan vara så liten som ett kvarter, medan landets minsta kommuner består av bara ett enda distrikt. I Piteå har det minsta valdistriktet 727 röstberättigade invånare, och det största 1 608.

Nio av valdistriken i Piteå är omgjorda eller nya för i år, men bland dem som behållit sina gränser från 2018 har de största förändringarna totalt sett skett i Svensbyn, om vi mäter förändring som summan av den absoluta skillnaden för alla partier (den totala förändringen i procentenheter).

Partiernas resultat i Svensbyn
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Jämför vi i stället enskilda partier gör Sverigedemokraterna den allra största uppgången (+8,3 procentenheter i Porsnäs Västra). Här jämförs endast distrikt med små förändringar i gränser och befolkning, som av Valmyndigheten bedömts vara mer eller mindre jämförbara från 2018 till 2022.

Partiernas största förändringar i riksdagsvalet. Procentenheter.
PartiStörst uppgångStörst nedgång
ModeraternaSvensbyn (+6,1)Backen Annelund (−1,0)
SocialdemokraternaJävre (+3,8)Öjebyn Centrala (−4,0)
LiberalernaBergsviken Östra (+1,0)Djupviken Södra (−2,7)
CenterpartietBergsviken Östra (+0,6)Svensbyn (−3,5)
VänsterpartietDjupviken Norra (−4,9)
MiljöpartietBergsviken Västra (+2,4)Pitholm (−0,8)
KristdemokraternaÖjebyn Norra (+0,8)Jävre (−4,9)
SverigedemokraternaPorsnäs Västra (+8,3)
Här visas endast distriskt som finns kvar utan större förändringar sedan 2018. Partier kan alltså haft stora framgångar eller bakslag i delar av kommunen som inte ingår i jämförbara valdistrikt.

Ett distrikt i Piteå kommun sticker ut även sett till hela landet: Häggholmen Östra, där Socialdemokraterna gjorde sitt tredje bästa resultat i riket med 60,8 procent av rösterna.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.