Efter den slutliga rösträkningen är det klart att 5,1 procent av rösterna i riksdagsvalet i Krokoms kommun, en ökning jämfört med valet innan.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Krokom färdig. Miljöpartiet fick totalt 496 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 5,06 procent.
Miljöpartiet blev näst minst av riksdagspartierna i Krokom, före endast Liberalerna (precis som i riket som helhet).

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiet ökat i Krokom, precis som i riket som helhet. Minskningen är den femte största för partiet bland landets kommuner. Jämfört med 2018 går Miljöpartiet framåt med två procentenheter.

Miljöpartiets allra bästa val i Krokom sedan bildandet 1981 var 1998 (6,7 procent).

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Ås Norra, där de fick 9,4 procent av rösterna. Ås Norra var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Undersåker i Åre kommun (12,6 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Ås Norra | 131 | 9,36 % | +3,1 ▲ |
Rödöbygden | 45 | 8,70 % | +4,4 ▲ |
Ås Södra | 54 | 6,66 % | +1,7 ▲ |
Dvärsätt | 49 | 5,59 % | +2,7 ▲ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 14 | 5,38 % | |
Alsenbygden | 33 | 4,26 % | +0,8 ▲ |
Offerdalsbygden | 54 | 4,15 % | +2,1 ▲ |
Nälden | 40 | 3,93 % | +1,0 ▲ |
Krokom | 34 | 2,89 % | +1,3 ▲ |
Aspås | 20 | 2,88 % | +0,6 ▲ |
Föllinge-Laxsjö-Hotagen | 22 | 2,25 % | +1,2 ▲ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Krokom
Krokoms kommun hör till Jämtlands läns valkrets, som skickar fyra ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och i teorin möjligen också ett utjämningsmandat (det har hittills aldrig inträffat). Under mandatperioden 2018–2022 räckte 3,6 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Miljöpartiet för valkretsen. I år har partiet fått 5 procent av rösterna i valkretsen, en ökning med 1,4 procentenheter sedan sist. Det innebär att Jämtlands läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen i år heller.
Miljöpartiets väljarstöd i Krokom är det tredje högsta bland de åtta kommunerna i valkretsen (tillika Jämtlands län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom två
i valkretsen.