Lekeberg är Kristdemokraternas starkaste fäste i valkretsen

Lekebergs kommun Val
Riksdagskammaren, fullsatt och med kungafamiljen på plats
Melker Dahlstrand, Sveriges riksdag

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Kristdemokraterna gjort sitt bästa resultat i Örebro läns valkrets i Lekebergs kommun, med 8,1 procent av rösterna i riksdagsvalet.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Lekeberg färdig. Kristdemokraterna fick totalt 451 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 8,06 procent.

Kristdemokraterna blev därmed femte störst av riksdagspartierna i Lekeberg, efter Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Kristdemokraterna är sjätte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet).

Graf: Så röstade Lekebergs kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Kristdemokraterna tappat i Lekeberg, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Kristdemokraterna med 0,6 procentenheter.

Graf: Så röstade Lekebergs kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraternas allra bästa val i Lekeberg sedan kommunen återbildades1 var 1998 (15,9 procent). Det sämsta valet gjordes 2014 (6,8 procent).

Kristdemokraternas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Kvistbro Västra, där de fick 12,5 procent av rösterna. Kvistbro Västra var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Nyponlunden i Örebro kommun (18,3 procent), och i hela riket Norsborg småhusområde i Botkyrka kommun (28 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Kvistbro Västra8712,48 %−0,8 
Kräcklinge Mfl10810,55 %+0,5 
Kvistbro Östra5410,40 %+0,7 
Uppsamlingsdistrikt 0087,92 % 
Knista Norra Och Östra636,53 %−2,0 
Hidinge825,83 %−0,5 
Knista Västra495,53 %−0,5 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Kristdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Lekeberg

Lekebergs kommun hör till Örebro läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och med all sannolikhet några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 6,9 procent av rösterna Kristdemokraterna ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 5,3 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 1,6 procentenheter sedan sist. Det ger Kristdemokraterna ett mandat den här gången också.

Kristdemokraternas väljarstöd i Lekeberg är det högsta bland de tolv kommunerna i valkretsen (tillika Örebro län).
Kristdemokraterna har fått 5,3 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i sju av tolv kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Lekeberg8,06 %−0,6 
Laxå6,25 %−3,2 
Nora5,63 %−0,7 
Örebro5,62 %−2,1 
Askersund5,60 %−1,2 
Kumla5,57 %−2,4 
Lindesberg5,39 %−0,6 
Hallsberg4,62 %−1,3 
Degerfors4,15 %+0,2 
Ljusnarsberg4,15 %−0,1 
Karlskoga3,94 %−0,9 
Hällefors3,14 %−0,3 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.