Centerpartiet får rekordlågt väljarstöd i Hylte

Hylte kommun Val
Valsedlar

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Centerpartiet gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Hylte kommun, med 7,7 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Hylte färdig. Centerpartiet fick totalt 463 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 7,67 procent.

Centerpartiet blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Hylte, efter Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna (till skillnad från i riket som helhet, där Centerpartiet är femte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna och Vänsterpartiet).

Graf: Så röstade Hylte kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Centerpartiet tappat i Hylte, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Centerpartiet med fyra procentenheter. Det är femte valet i rad som Centerpartiet tappar väljare i riksdagsvalet i Hylte.

Graf: Så röstade Hylte kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Centerpartiets allra bästa val i Hylte sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1973 (44,2 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Centerpartiets resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Centerpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Landeryd-Långaryd, där de fick 12,6 procent av rösterna. Landeryd-Långaryd var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Sibbarp-Dagsås i Varbergs kommun (15 procent), och i hela riket Norrflärke-Solberg i Örnsköldsviks kommun (24,3 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Landeryd-Långaryd9812,58 %−7,1 
Kinnared-Drängsered5810,21 %−3,7 
Unnaryd-Jälluntofta638,79 %−7,4 
Torup707,02 %−3,7 
Örnabäckshult476,44 %−2,6 
Rydöbruk-Femsjö286,24 %−2,3 
Staffansbo455,76 %−2,4 
Hyltebruk315,52 %−1,5 
Uppsamlingsdistrikt 00235,08 % 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Centerpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Hylte

Hylte kommun hör till Hallands läns valkrets, som skickar tio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 10,1 procent av rösterna Centerpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 7 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 3,1 procentenheter sedan sist. Det ger Centerpartiet ett mandat den här gången också.

Centerpartiets väljarstöd i Hylte är det tredje högsta bland de sex kommunerna i valkretsen (tillika Hallands län).
Centerpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i fyra av sex kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Falkenberg8,47 %−3,8 
Varberg7,75 %−3,3 
Hylte7,67 %−4,0 
Laholm7,37 %−4,3 
Kungsbacka6,61 %−3,1 
Halmstad6,10 %−2,1 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.