Centerpartiet får rekordlågt väljarstöd i Åstorp

Åstorps kommun Val
Riksdagskammaren, fullsatt och med kungafamiljen på plats

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Centerpartiet gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Åstorps kommun, med 3,3 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Åstorp färdig. Centerpartiet fick totalt 284 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 3,26 procent.

Centerpartiet blev tredje minst av riksdagspartierna i Åstorp, före endast Liberalerna och Miljöpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Centerpartiet är femte störst, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna och Vänsterpartiet).

Graf: Så röstade Åstorps kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Centerpartiet tappat i Åstorp, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Centerpartiet med 1,4 procentenheter.

Graf: Så röstade Åstorps kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Centerpartiets allra bästa val i Åstorp sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1973 (29,2 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Centerpartiets resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Centerpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Kvidinge landsbygd, där de fick 4,6 procent av rösterna. Kvidinge landsbygd var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Västra Karup i Båstads kommun (11,7 procent), och i hela riket Norrflärke-Solberg i Örnsköldsviks kommun (24,3 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Uppsamlingsdistrikt 00164,62 % 
Kvidinge landsbygd304,57 %−3,3 
Åstorp Bjärshög224,37 %+1,4 
Nyvång164,02 %+1,2 
Hyllinge523,69 %−1,3 
Åstorp Björnekulla213,51 %−0,6 
Kvidinge tätort323,37 %−2,4 
Åstorp Centrum323,19 %−1,3 
Åstorp Dala172,23 %−0,3 
Åstorp Norr182,22 %−1,2 
Åstorp Öster282,21 %−3,8 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Centerpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Åstorp

Åstorps kommun hör till Skåne läns norra och östra valkrets (tidigare Kristianstads län), som skickar tio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 6,8 procent av rösterna Centerpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 4,9 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 1,9 procentenheter sedan sist. Det innebär att Skåne läns norra och östra valkrets inte skickar någon centerpartist till riksdagen det här året.

Centerpartiets väljarstöd i Åstorp är det näst lägsta i valkretsen, och på 31:a plats av 33 kommuner i hela Skåne län.
Centerpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom ett i valkretsen.

KommunResultatFörändringValkrets
Lund8,70 %−1,0 Skåne läns södra valkrets
Lomma8,49 %−0,8 Skåne läns södra valkrets
Båstad7,64 %−3,8 Skåne läns norra och östra valkrets
Kävlinge6,89 %−0,8 Skåne läns södra valkrets
Höganäs6,59 %−2,0 Skåne läns västra valkrets
Staffanstorp6,19 %−1,4 Skåne läns södra valkrets
Vellinge6,12 %−1,1 Skåne läns södra valkrets
Simrishamn5,83 %−2,4 Skåne läns norra och östra valkrets
Svalöv5,79 %−3,5 Skåne läns västra valkrets
Tomelilla5,78 %−3,7 Skåne läns norra och östra valkrets
Ängelholm5,76 %−2,3 Skåne läns norra och östra valkrets
Hörby5,60 %−2,7 Skåne läns västra valkrets
Malmö5,49 %−0,2 Malmö kommuns valkrets
Höör5,31 %−2,5 Skåne läns västra valkrets
Skurup5,14 %−2,1 Skåne läns södra valkrets
Eslöv5,12 %−2,2 Skåne läns västra valkrets
Hässleholm5,03 %−1,9 Skåne läns norra och östra valkrets
Helsingborg4,96 %−1,0 Skåne läns västra valkrets
Ystad4,93 %−2,8 Skåne läns södra valkrets
Burlöv4,90 %−0,1 Skåne läns södra valkrets
Svedala4,85 %−1,1 Skåne läns södra valkrets
Osby4,75 %−2,5 Skåne läns norra och östra valkrets
Kristianstad4,64 %−1,3 Skåne läns norra och östra valkrets
Trelleborg4,48 %−1,2 Skåne läns södra valkrets
Örkelljunga4,38 %−2,3 Skåne läns norra och östra valkrets
Östra Göinge4,36 %−1,5 Skåne läns norra och östra valkrets
Sjöbo4,31 %−2,8 Skåne läns södra valkrets
Klippan4,10 %−1,7 Skåne läns norra och östra valkrets
Perstorp4,07 %−0,9 Skåne läns norra och östra valkrets
Landskrona3,76 %−0,7 Skåne läns västra valkrets
Åstorp3,26 %−1,4 Skåne läns norra och östra valkrets
Bjuv2,94 %−0,7 Skåne läns västra valkrets
Bromölla2,39 %−0,9 Skåne läns norra och östra valkrets

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.