Efter den slutliga rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1982 i Älvkarleby kommun, med 4,6 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Älvkarleby färdig. Vänsterpartiet fick totalt 283 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 4,65 procent.
Vänsterpartiet blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Älvkarleby, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna (precis som i riket som helhet).

Det preliminära valresultatet innebär att Vänsterpartiet tappat i Älvkarleby, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Vänsterpartiet med 2,2 procentenheter.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1982 i kommunen. Vänsterpartiets allra bästa val i Älvkarleby sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (16,8 procent). Det sämsta valet gjordes 1976 (4 procent).

Vänsterpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Skutskärs Centrum, där de fick 7,2 procent av rösterna. Skutskärs Centrum var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Flogsta västra i Uppsala kommun (31,7 procent), och i hela riket Möllevångstorget S i Malmö kommun (44,6 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Skutskärs Centrum | 89 | 7,16 % | −2,4 ▼ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 33 | 7,11 % | |
Älvkarleö bruk - Marma | 36 | 5,51 % | −1,5 ▼ |
Gårdskär | 20 | 5,09 % | −0,8 ▼ |
Jungfruholmen | 41 | 3,56 % | −4,1 ▼ |
Boda | 34 | 3,20 % | −1,7 ▼ |
Östanån | 30 | 2,68 % | −2,2 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Vänsterpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Älvkarleby
Älvkarleby kommun hör till Uppsala läns valkrets, som skickar tolv ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 8,7 procent av rösterna Vänsterpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 7,9 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,8 procentenheter sedan sist. Det ger Vänsterpartiet ett mandat den här gången också.
Vänsterpartiets väljarstöd i Älvkarleby placerar kommunen på femte plats bland de åtta kommunerna i valkretsen (tillika Uppsala län).
Vänsterpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom ett
i valkretsen.