Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Uppsala kommun. Även i hela Uppsala sjunker arbetslösheten.
Under juli månad rapporterade Uppsala kommun en total arbetslöshet på 6,6 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,9 procentenheter). Även i Uppsala län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 7 653 av 115 955 invånare i åldern 16 till 64 år i Uppsala kommun var inskrivna som arbetssökande (1 218 färre än i juli i fjol).
Det är 15:e månaden i följd som arbetslösheten i Uppsala är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Uppsala är inte den enda kommunen i Uppsala där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Älvkarleby, där arbetslösheten sjunker med 1,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Uppsala alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Uppsala län (6,6 procent i kommunen, jämfört med 6,3 procent i hela länet). Östhammar har den lägsta arbetslösheten i länet (4,0 procent), medan Älvkarleby har den högsta (7,7 procent). För att Uppsala skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Östhammar skulle 3 015 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i juli jämfört med året innan (−1,2 procentenheter) och ligger nu på 6,7 procent. 284 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Malmö är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,4 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 16,3 procent i Uppsala under juli månad, motsvarande 4 868 av 29 865 personer. Det är 1,6 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−589 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 15:e månaden i följd. Sedan april 2021 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 17,9 till 16,3 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,7 procentenheter i Uppsala. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−0,7 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Uppsala om man jämför med andra kommuner i Uppsala. Håbo har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Östhammar har den största.
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,6 procentenheter). I juli var 8,0 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 996 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 345 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Uppsala sjunkit 15 månader i följd (ner från 9,3 procent i april 2021 till 8,0 procent nu).

Medan Uppsala har högre total arbetslöshet än Uppsala, ligger ungdomsarbetslösheten 0,4 procentenheter lägre i Uppsala.

Tabeller
| Uppsala | Uppsala län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 6,6 % | −0,9 % ▼ | 6,3 % | −0,9 % ▼ | 6,7 % | −1,2 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 16,3 % | −1,6 % ▼ | 16,7 % | −1,7 % ▼ | 16,4 % | −2,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 8,0 % | −1,6 % ▼ | 8,4 % | −1,8 % ▼ | 8,3 % | −2,2 % ▼ |
