Kommunerna tar över ansvaret för flyktingboende – så många har Kungälv tagit emot

Kungälvs kommun | Flyktingmottagande |
Sedan 1 juli tar kommunerna över ansvaret för att ordna boende åt ukrianska skyddssökande. Än är de ojämnt fördelade över landet.
Gustav Gatu, Newsworthy

Enligt den nya lagen ska Kungälvs kommun ordna boende åt 151 ukrainska flyktingar under 2022. Nu finns nio personer som inte ordnat sitt eget boende i kommunen.

Förra veckan trädde en ny lag i kraft, där kommunerna tar över ansvaret för att ordna boende åt ukrainska flyktingar som kommer till Sverige. Migrationsverket har, utifrån sin senaste prognos, fördelat dem över landet. Syftet är att få till ett jämnare mottagande än under flyktingvågen 2015. I Kungälvs fall handlar det om 151 boendeplatser, vilket är färre än tidigare prognoser – och en mindre andel av platserna än tidigare.

Totalt i kommunen finns 76 ukrainska flyktingar, men hur många av dem som bor i anläggningsboende omfattas av statistiksekretess. Däremot är det nio som inte bor i eget boende. Om fördelningstalen överskrids innebär det att skyddsökande kan komma att behöva flytta från kommunen för att fördelningen ska jämnas ut.

Enligt Migrationsverket kommer sådana flyttar att bli nödvändiga, även om ambitionen är att så få som möjligt ska beröras. Om man har ett arbete i kommunen eller barn som går i skolan ska verket försöka ta hänsyn till det. I de fall det handlar om barn i skolåldern som behöver flyttas prioriteras sådana anvisningar under sommaren, för att barnen inte ska behöva byta skola under terminen, medan andra kan få vänta längre.

– Bland de som flytt från Ukraina finns många barn och det är viktigt att utgå från deras behov. I första hand försöker vi lösa boendet där personerna redan befinner sig. I andra hand försöker vi genomföra övergången till en ny kommun så bra som möjligt med hänsyn till skolterminen, sa generaldirektören Mikael Ribbenvik i ett pressmeddelande i samband med att lagen trädde i kraft.

Kungälv tillhör de kommuner som skrivit avtal med Migrationsverket om att ta över de anläggningsboenden som finns i kommunen. Det innebär att de ukrainska skyddsbehövande som finns i kommunen kan bo kvar i sina nuvarande bostäder.

67 ukrainska medborgare har eget boende i Kungälv

I början av juli fanns totalt 76 ukrainska flyktingar i Kungälv. 67 av dem hade ordnat sitt eget boende och ingår inte i fördelningen enligt den nya lagen – såtillvida de inte behöver hjälp att skaffa ett nytt boende.

Ansvaret för boende kommer att lämnas över till kommunerna successivt under sommaren och ersättningar, både i form av engångssummor och löpande ersättningar, betalas ut till kommunerna. Sedan Migrationsverket anvisat någon till en kommun har kommunen en månad på sig att ordna boendet.

Nya prognosen: 55 000 kommer till Sverige

Enligt UNHCR har 8,4 miljoner människor hittills flytt från Ukraina sedan Rysslands anfall i slutet av februari. Ungefär 41 000 av dem har kommit till Sverige. Enligt Migrationsverkets senaste prognos väntas totalt 55 000 komma till Sverige under året.

Av dem antas 23 500 behöva hjälp med boende, och det är dessa som har fördelats över landets kommuner – med hänsyn till befolkning, arbetsmarknad och hur många asylsökande och nyanlända kommunen redan tagit emot. Just nu finns ungefär 11 000 personer på anläggningsboenden i landet som helhet. Skulle fler än 23 500 personer behöva hjälp med boende kan Migrationsverket hemställa om att öka fördelningstalet, eller självt ansvara för boende för dem som överstiger fördelningstalet.

Flest sökte asyl i mars

Under juni sökte totalt 3 640 asyl i Sverige, av dem 2 173 enligt massflyktsdirektivet. Det kan jämföras med mars, den mest intensiva månaden hittills i år, då drygt 29 000 sökte asyl i landet. Totalt i år har 51 160 sökt asyl i Sverige, inklusive enligt massflyktsdirektivet. 2015 sökte totalt 162 877 personer asyl.

Graf över antal som sökt asyl i Sverige per månad
Skyddssökande från Ukraina i Västra Götalands län
KommunBoendeplatser 2022 enligt fördelningenUkrainska medborgare i anläggningsboendeUkrainska medborgare med eget boendeTotalt antal ukrainska medborgare i kommunen
Ale1060-35
Alingsås104-98105
Bengtsfors1901212
Bollebygd330-31
Borås2520137137
Dals-Ed903131
Essunga1103755
Falköping690-41
Färgelanda180-<5
Grästorp00-47
Gullspång34361284
Göteborg1 1821249291 084
Götene28241337
Herrljunga250-15
Hjo28161228
Härryda157-73118
Karlsborg1901818
Kungälv151-6776
Lerum1660-67
Lidköping108187-239
Lilla Edet2505252
Lysekil16089-139
Mariestad780-27
Mark102325587
Mellerud19--11
Munkedal2201919
Mölndal207-96102
Orust390-31
Partille970-71
Skara3820767280
Skövde161-4770
Sotenäs3206161
Stenungsund150123-189
Strömstad18-2335
Svenljunga250-34
Tanum3202121
Tibro2601212
Tidaholm480-<5
Tjörn420-21
Tranemo2604141
Trollhättan8204848
Töreboda210-<5
Uddevalla11022117139
Ulricehamn61-4966
Vara560-36
Vårgårda3929-49
Vänersborg2724054300
Åmål2005555
Öckerö53--44

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.