Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Halmstads kommun låg i stort sett stilla i maj, och är nu 0,9 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 984 personer i Halmstads kommun ekonomiskt bistånd stöd under maj, vilket alltså motsvarar 0,9 procent av den vuxna befolkningen. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar 47 personer. I Halland som helhet var andelen 0,8 procent (−0,1 procentenheter).

I riket som helhet minskade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen, med 0,1 procentenheter, till 1,2 procent. Det kan jämföras med 1,4 procent samma månad förra året.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Halmstad varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstad, med 3,5 procent, och de lägsta i Olofström, Solna och Vellinge, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Halland minskade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i tre (Halmstad, Hylte och Kungsbacka). Hylte har högst andel biståndstagare i länet, Kungsbacka har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Falkenberg | 1,0 % | 0,0 |
Halmstad | 0,9 % | −0,1 |
Hylte | 2,3 % | −0,2 |
Kungsbacka | 0,5 % | −0,1 |
Laholm | 1,0 % | 0,0 |
Varberg | 0,7 % | 0,0 |
Av biståndstagarna i Halmstads kommun var förra månaden 468 kvinnor och 516 män.
