För femte veckan i rad minskar vaccinationstakten i Uppsala. I Knivsta har störst andel tagit fjärde dosen i hela landet.
Totalt har 14 779 personer tagit minst en dos vaccin till och med vecka 24 i Knivsta. Det innebär att 91 procent av befolkningen 12 år och äldre fått första dosen. Det är en relativt hög siffra, sett till riket i stort – och den näst högsta i länet. Högst andel har Hammarö kommun, 95 procent. I Botkyrka kommun, däremot, har hittills bara 72 procent tagit första sprutan.

14 471 personer har fått sin andra dos, vilket är 89 procent av befolkningen– även det en hög andel jämfört med riket i stort, och den näst högsta i länet. Även när det gäller den andra dosen ligger Hammarö kommun i topp, med 94 procent. Och precis som med dos ett ligger Botkyrka kommun i andra änden av listan, där 68 procent fått andra sprutan.
Kommun | En dos (%) | Två doser (%) | Tre doser (%) | Fyra doser (%) |
---|---|---|---|---|
Enköping | 90 | 88 | 70 | 84 |
Heby | 89 | 87 | 71 | 82 |
Håbo | 89 | 87 | 69 | 82 |
Knivsta | 91 | 89 | 72 | 84 |
Tierp | 90 | 88 | 72 | 83 |
Uppsala | 91 | 88 | 70 | 82 |
Älvkarleby | 90 | 89 | 72 | 82 |
Östhammar | 92 | 91 | 77 | 84 |
Påfyllnadsdoser
Efter de två första doserna rekommenderar Folkhälsomyndigheten delar av befolkningen att ta ytterligare doser, påfyllnadsdoser. Alla över 18 år bör ta en tredje spruta ungefär tre månader efter sin andra, skriver myndigheten. I Knivsta har hittills 10 298 personer tagit en tredje spruta, motsvarande 72 procent av befolkningen 18 år och äldre. Det är en ganska genomsnittlig siffra i riket i stort. När det gäller dos tre har man kommit längst i Vadstena kommun (81 procent) medan det återigen går långsammast i Botkyrka kommun (44 procent).
Åtta av tio över 80 år har fått fjärde dosen
Äldre personer är betydligt mer sårbara för det nya coronaviruset än yngre. Därför har äldre prioriterats i vaccineringen. Nu rekommenderas personer över 65 år att ta en fjärde vaccinationsdos, tidigare har den rekommendationen gällt personer över 80 år. I Knivsta har hittills 85 procent av 80-plussarna fått en fjärde spruta.
Sett till hela den aktuella befolkningen, 65 år och äldre, har 2 286 personer – eller 84 procent – fått fjärde dosen. Därmed har man kommit längst i landet.

Vaccinationstakten minskar i Uppsala
Förra veckan gavs 1 228 vaccindoser i Uppsala. Precis som i riket i stort är det en minskning jämfört med veckan innan (−214 doser). Det är femte veckan i rad som antalet vaccinationer minskar. Fem av tio stick förra veckan gällde den tredje dosen medan fyra av tio var fjärdedoser.

I massvaccinationens mest intensiva fas, i början av juni 2021, delades som mest fler än 32 000 vaccindoser i veckan ut i Uppsala län.
7,8 miljoner svenskar har påbörjat vaccineringen
Sedan massvaccinationens inleddes kring årskiftet 2021-2022 har 7 824 336 personer fått minst en dos i Sverige totalt. Det motsvarar 87 procent av befolkningen 12 år eller äldre. Vidare har 85 procent fått två doser. Av den vuxna befolkningen, 18 år eller äldre, har 66 procent tagit en tredje dos och av de över 65 år har 70 procent fått en fjärde.
