För femte veckan i rad minskar vaccinationstakten i Kronoberg. Nu har 65 procent av 65-plussarna fått fjärde dosen i Markaryd.
Totalt har 7 325 personer tagit minst en dos vaccin till och med vecka 23 i Markaryd. Det innebär att 82 procent av befolkningen 12 år och äldre fått första dosen. Det är den 18:e lägsta siffran i landet. Högst andel har Hammarö kommun, 95 procent. I Botkyrka kommun, däremot, har hittills bara 72 procent tagit första sprutan.

7 187 personer har fått sin andra dos, vilket är 81 procent av befolkningen– vilket är en av de lägre andelarna i landet, och den lägsta i länet. Även när det gäller den andra dosen ligger Hammarö kommun i topp, med 94 procent. Och precis som med dos ett ligger Botkyrka kommun i andra änden av listan, där 68 procent fått andra sprutan.
Kommun | En dos (%) | Två doser (%) | Tre doser (%) | Fyra doser (%) |
---|---|---|---|---|
Alvesta | 85 | 83 | 63 | 68 |
Lessebo | 86 | 85 | 64 | 61 |
Ljungby | 84 | 82 | 64 | 65 |
Markaryd | 82 | 81 | 60 | 65 |
Tingsryd | 86 | 85 | 67 | 64 |
Uppvidinge | 84 | 83 | 62 | 59 |
Växjö | 87 | 86 | 64 | 69 |
Älmhult | 86 | 85 | 66 | 67 |
Påfyllnadsdoser
Efter de två första doserna rekommenderar Folkhälsomyndigheten delar av befolkningen att ta ytterligare doser, påfyllnadsdoser. Alla över 18 år bör ta en tredje spruta ungefär tre månader efter sin andra, skriver myndigheten. I Markaryd har hittills 4 921 personer tagit en tredje spruta, motsvarande 60 procent av befolkningen 18 år och äldre. När det gäller dos tre har man kommit längst i Vadstena kommun (81 procent) medan det återigen går långsammast i Botkyrka kommun (44 procent).
Sju av tio över 80 år har fått fjärde dosen
Äldre personer är betydligt mer sårbara för det nya coronaviruset än yngre. Därför har äldre prioriterats i vaccineringen. Nu rekommenderas personer över 65 år att ta en fjärde vaccinationsdos, tidigare har den rekommendationen gällt personer över 80 år. I Markaryd har hittills 72 procent av 80-plussarna fått en fjärde spruta.
Sett till hela den aktuella befolkningen, 65 år och äldre, har 1 682 personer – eller 65 procent – fått fjärde dosen. Högst andel fjärdedosvaccinerade 65-plussare finns i Östhammars kommun, där 84 procent fått fjärde dosen.

Vaccinationstakten minskar i Kronoberg
Förra veckan gavs 1 104 vaccindoser i Kronoberg. Precis som i riket i stort är det en minskning jämfört med veckan innan (−634 doser). Det är femte veckan i rad som antalet vaccinationer minskar. Åtta av tio stick förra veckan gällde den fjärde dosen medan två av tio var tredjedoser.

I massvaccinationens mest intensiva fas, i juni 2021, delades som mest fler än 15 000 vaccindoser i veckan ut i Kronoberg.
7,8 miljoner svenskar har påbörjat vaccineringen
Sedan massvaccinationens inleddes kring årskiftet 2021-2022 har 7 823 263 personer fått minst en dos i Sverige totalt. Det motsvarar 87 procent av befolkningen 12 år eller äldre. Vidare har 85 procent fått två doser. Av den vuxna befolkningen, 18 år eller äldre, har 66 procent tagit en tredje dos och av de över 65 år har 68 procent fått en fjärde.
