Det svenska flygandet ligger fortfarande på de lägsta nivåerna sedan första halvåret i fjol, och långt under trafiksiffrorna före pandemin. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen.
I februari gick något färre flyg (omkring 9 000), men med något fler resenärer, än månaden innan i Sverige. Det gör att trafiken ligger kvar långt under förpandemi-nivåer, även med de senaste årens sakta minskande flygande med i beräkningen. Gotlands län var inget undantag. I februari landade 134 reguljär- eller charterflyg på Visby flygplats, jämfört med 166 månaden innan, och därutöver åtta taxiflyg.
Februari är även normalt en månad då Gotlandsflygplatsen har lite trafik. I år var den dock bara hälften av det väntade för månaden. Totalt reste omkring 9 800 passagerare till och från flygplatsen.
I hela landet var antalet passagerarflyg i februari hälften av det väntade för månaden, och alltså ungefär densamma som månaden innan.

All reguljär trafik på flygplatsen gick inrikes förra månaden. Utrikestrafiken har varit i stort sett obefintlig även februarimånaderna närmast före pandemin.
Mellan covidutbrottet i Sverige i mars 2020 och slutet av februari 2022 landade totalt 4 623 flyg på Visby flygplats. Det är omkring 700 färre än vad som varit väntat utan pandemi, om tidigare trender i passagerartrafiken hade stått sig.1