Mellan december och februari gjordes sammanlagt 15 affärer med bostadsrätter i Bergs kommun. Det kan jämföras med sju vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Bergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,0 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 306 bostadsrätter för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Berg den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 74 av landets kommuner, medan de sjunker i 42 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Jämtlands län stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Härjedalen där priserna steg med 8 procent. I Åre däremot sjönk priserna med 4 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fem av länets åtta kommuner.
Sex villor såldes
Mellan december och februari gjordes sammanlagt sex affärer med villor i Bergs kommun. Det kan jämföras med tio vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Bergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,4 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 103 villor för i snitt 3,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Berg den här månaden.
Priserna på villor stiger i 66 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sex fritidshus såldes
Mellan december och februari gjordes sammanlagt sex affärer med fritidshus i Bergs kommun. Det kan jämföras med tolv vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Bergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,4 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 49 fritidshus för i snitt 4,0 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Berg den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 66 av landets kommuner, medan de sjunker i bara en (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | 6 | 3,4 miljoner | |
Bräcke | 5 | 1,0 miljon | |
Härjedalen | 10 | 2,0 miljoner | |
Krokom | 12 | 2,6 miljoner | |
Ragunda | 4 | 0,5 miljoner | |
Strömsund | 5 | 1,0 miljon | |
Åre | 18 | 5,3 miljoner | |
Östersund | −4 % ▼ | 43 | 3,7 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | 15 | 3,0 miljoner | |
Bräcke | 0 | ||
Härjedalen | +8 % ▲ | 44 | 3,7 miljoner |
Krokom | 3 | 2,4 miljoner | |
Ragunda | 0 | ||
Strömsund | 0 | ||
Åre | −4 % ▼ | 99 | 4,6 miljoner |
Östersund | +4 % ▲ | 145 | 1,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | 6 | 3,4 miljoner | |
Bräcke | 0 | ||
Härjedalen | +34 % ▲ | 23 | 4,0 miljoner |
Krokom | 5 | 1,2 miljoner | |
Ragunda | 0 | ||
Strömsund | 0 | ||
Åre | +19 % ▲ | 14 | 5,5 miljoner |
Östersund | 1 | 2,2 miljoner |