Priserna på bostadsrätter har gått ner i Köpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 8 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Västmanland sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 65 av landets kommuner, medan de sjunker i 49 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Fagersta där priserna sjönk med 25 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sju av länets tio kommuner.
Sammanlagt såldes 67 bostadsrätter i Köpings kommun mellan november och januari till ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 53 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 710 bostadsrätter för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar betydligt
Villapriserna har gått upp i Köpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 8 procent.
I hela Västmanland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Priserna på villor sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Västerås där priserna sjönk med 4 procent. I Köping däremot steg priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets tio kommuner.
Sammanlagt såldes 26 villor i Köpings kommun mellan november och januari till ett genomsnittligt pris på 2,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 31 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 275 villor för i snitt 3,4 miljoner kronor.

Två fritidshus såldes
Mellan november och januari gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Köpings kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Köpings kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,6 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes 15 fritidshus för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en stor prisuppgång i Köpings kommun. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i kommunen var 27 procent högre än för ett år sedan. Även i hela Västmanland ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 17 procent.

Priserna på fritidshus stiger i 68 av landets kommuner, medan de sjunker i bara en (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 19 | 2,2 miljoner | |
| Fagersta | 7 | 1,4 miljoner | |
| Hallstahammar | −1 % ▼ | 27 | 2,7 miljoner |
| Kungsör | 14 | 2,4 miljoner | |
| Köping | +8 % ▲ | 26 | 2,6 miljoner |
| Norberg | 3 | 1,1 miljoner | |
| Sala | 17 | 2,7 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 5 | 2,0 miljoner | |
| Surahammar | 18 | 2,1 miljoner | |
| Västerås | −4 % ▼ | 139 | 4,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 17 | 0,8 miljoner | |
| Fagersta | −25 % ▼ | 36 | 0,2 miljoner |
| Hallstahammar | 19 | 0,7 miljoner | |
| Kungsör | 2 | 1,1 miljoner | |
| Köping | −8 % ▼ | 67 | 0,7 miljoner |
| Norberg | 1 | 0,2 miljoner | |
| Sala | 15 | 1,2 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 0 | ||
| Surahammar | 22 | 0,4 miljoner | |
| Västerås | 0 % ▶ | 531 | 1,9 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 2 | 3,6 miljoner | |
| Fagersta | 1 | 3,2 miljoner | |
| Hallstahammar | 0 | ||
| Kungsör | 0 | ||
| Köping | +27 % ▲ | 2 | 0,6 miljoner |
| Norberg | 0 | ||
| Sala | +11 % ▲ | 5 | 1,6 miljoner |
| Skinnskatteberg | 1 | 1,2 miljoner | |
| Surahammar | 0 | ||
| Västerås | 4 | 2,2 miljoner |
