Hultsfreds kommun hade i december den lägsta andelen vuxna invånare med ekonomiskt bistånd på fyra år, sedan januari 2018. Andelen biståndstagare var 1,2 procent, visar den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 173 personer i Hultsfreds kommun ekonomiskt bistånd stöd under december, vilket alltså motsvarar 1,2 procent av den vuxna befolkningen. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar fyra personer. Sedan samma månad förra året innebär det en minskning med 0,3 procentenheter. I Kalmar län som helhet var andelen 0,9 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

När uppgifter saknas från en kommun, har den skattats baserat på tidigare data, för underlag till länssiffran samma månad.
I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Hultsfred varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstads kommun, med 3,3 procent, och de lägsta i Olofströms kommun, Pajala kommun, Solna kommun och Vellinge kommun, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Kalmar län ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i sex, och minskade i en (Hultsfred). Emmaboda har högst andel biståndstagare i länet, Mörbylånga har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Borgholm | 0,7 % | 0,0 |
Emmaboda | 2,0 % | +0,1 |
Hultsfred | 1,2 % | −0,1 |
Högsby | 1,4 % | +0,1 |
Kalmar | 0,8 % | 0,0 |
Mönsterås | 1,1 % | 0,0 |
Mörbylånga | 0,4 % | +0,1 |
Nybro | 0,9 % | 0,0 |
Oskarshamn | 1,2 % | 0,0 |
Torsås | 1,0 % | +0,1 |
Vimmerby | 0,7 % | +0,1 |
Västervik | 0,9 % | +0,1 |
Av biståndstagarna i Hultsfreds kommun var förra månaden 81 kvinnor och 92 män.
