Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Aneby kommun låg i stort sett stilla i december, och är nu 1,2 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 85 personer i Aneby kommun ekonomiskt bistånd stöd under december, vilket alltså motsvarar 1,2 procent av den vuxna befolkningen. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar sex personer. Sedan samma månad förra året innebär det en minskning med 0,4 procentenheter. I Jönköpings län som helhet var andelen 1,2 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

När uppgifter saknas från en kommun, har den skattats baserat på tidigare data, för underlag till länssiffran samma månad.
I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Aneby varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstads kommun, med 3,3 procent, och de lägsta i Olofströms kommun, Pajala kommun, Solna kommun och Vellinge kommun, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Jönköpings län ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i tre (Mullsjö, Sävsjö och Tranås), och minskade i en (Aneby). Tranås har högst andel biståndstagare i länet, Habo har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Aneby | 1,2 % | −0,1 |
Eksjö | 2,0 % | 0,0 |
Gislaved | 0,8 % | 0,0 |
Gnosjö | 1,0 % | 0,0 |
Habo | 0,7 % | 0,0 |
Jönköping | 0,9 % | 0,0 |
Mullsjö | 0,8 % | +0,1 |
Nässjö | 2,1 % | 0,0 |
Sävsjö | 1,8 % | +0,1 |
Tranås | 2,3 % | +0,1 |
Vaggeryd | 0,8 % | 0,0 |
Vetlanda | 1,2 % | 0,0 |
Värnamo | 0,8 % | 0,0 |
Av biståndstagarna i Aneby kommun var förra månaden 42 kvinnor och 43 män.
