Priserna på fritidshus steg med 21 procent i Blekinge län under de senaste tolv månaderna. Det är den starkaste prisutvecklingen sedan 2012.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Sverige ökar priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisuppgång på 20 procent.

Priserna på fritidshus stiger i 70 av landets kommuner, medan inga kommuner just nu rapporterar nedgångar (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 28 fritidshus i Blekinge län mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 26 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 1 487 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Priserna på bostadsrätter minskar betydligt
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Blekinge län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 8 procent.
I hela Sverige däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 76 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 204 bostadsrätter i Blekinge län mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 247 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 36 612 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Priserna på villor stiger kännbart
Villapriserna har gått upp i Blekinge län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
I hela Sverige däremot sjunker villapriserna. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på villor sjunker i 98 av landets kommuner, medan de stiger i 83 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Blekinge stiger priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Olofström där priserna steg med 13 procent. I Sölvesborg däremot sjönk priserna med 3 procent.
Sammanlagt såldes 343 villor i Blekinge län mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 331 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 16 856 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | −1 % ▼ | 95 | 2,1 miljoner |
Karlskrona | +7 % ▲ | 105 | 3,1 miljoner |
Olofström | +13 % ▲ | 38 | 1,2 miljoner |
Ronneby | +2 % ▲ | 71 | 1,7 miljoner |
Sölvesborg | −3 % ▼ | 34 | 2,1 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | +2 % ▲ | 64 | 0,9 miljoner |
Karlskrona | +3 % ▲ | 92 | 1,9 miljoner |
Olofström | 6 | 0,5 miljoner | |
Ronneby | 26 | 0,6 miljoner | |
Sölvesborg | 16 | 1,0 miljon |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | 3 | 2,4 miljoner | |
Karlskrona | +21 % ▲ | 8 | 1,3 miljoner |
Olofström | 3 | 0,8 miljoner | |
Ronneby | 5 | 1,9 miljoner | |
Sölvesborg | +19 % ▲ | 9 | 2,5 miljoner |