Priserna på bostadsrätter har gått ner i Linköpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 6 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Östergötland sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 8 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 76 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Östergötlands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Mjölby där priserna steg med 11 procent. I Linköping däremot sjönk priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i åtta av länets 13 kommuner.
Sammanlagt såldes 615 bostadsrätter i Linköpings kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 500 affärer vid den här tiden på året.
I hela Östergötland såldes 1 282 bostadsrätter för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar något
Villapriserna har gått upp i Linköpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
I hela Östergötland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Priserna på villor sjunker i 98 av landets kommuner, medan de stiger i 83 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Östergötlands län sjunker priserna på villor i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Finspång där priserna sjönk med 11 procent. I Linköping däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets 13 kommuner.
Sammanlagt såldes 208 villor i Linköpings kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 5,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 181 affärer vid den här tiden på året.
I hela Östergötland såldes 735 villor för i snitt 3,7 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus ökar betydligt
Priserna på fritidshus har gått upp i Linköpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 34 procent.
Även i hela Östergötland ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 27 procent.

Priserna på fritidshus stiger i 70 av landets kommuner, medan inga kommuner just nu rapporterar nedgångar (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Östergötlands län stiger priserna på fritidshus i fem av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Norrköping där priserna steg med 35 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i åtta av länets 13 kommuner.
Sammanlagt såldes fem fritidshus i Linköpings kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor. I fjol gjordes fem affärer vid den här tiden på året.
I hela Östergötland såldes 47 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Boxholm | 10 | 1,7 miljoner | |
Finspång | −11 % ▼ | 35 | 2,1 miljoner |
Kinda | 23 | 2,5 miljoner | |
Linköping | +1 % ▲ | 208 | 5,0 miljoner |
Mjölby | −4 % ▼ | 65 | 3,1 miljoner |
Motala | −5 % ▼ | 96 | 2,8 miljoner |
Norrköping | −3 % ▼ | 177 | 4,1 miljoner |
Söderköping | 33 | 3,7 miljoner | |
Vadstena | 14 | 2,8 miljoner | |
Valdemarsvik | 27 | 2,1 miljoner | |
Ydre | 18 | 1,2 miljoner | |
Åtvidaberg | −7 % ▼ | 27 | 2,3 miljoner |
Ödeshög | 2 | 1,3 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Boxholm | 8 | 0,3 miljoner | |
Finspång | +9 % ▲ | 55 | 0,9 miljoner |
Kinda | 3 | 1,6 miljoner | |
Linköping | −6 % ▼ | 615 | 2,4 miljoner |
Mjölby | +11 % ▲ | 68 | 1,1 miljoner |
Motala | +1 % ▲ | 63 | 1,3 miljoner |
Norrköping | −2 % ▼ | 427 | 2,0 miljoner |
Söderköping | 7 | 1,9 miljoner | |
Vadstena | 22 | 1,1 miljoner | |
Valdemarsvik | 1 | 0,4 miljoner | |
Ydre | 0 | ||
Åtvidaberg | 12 | 0,8 miljoner | |
Ödeshög | 1 | 0,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Boxholm | 0 | ||
Finspång | 6 | 1,8 miljoner | |
Kinda | 2 | 1,5 miljoner | |
Linköping | +34 % ▲ | 5 | 1,9 miljoner |
Mjölby | 0 | ||
Motala | +23 % ▲ | 6 | 2,0 miljoner |
Norrköping | +35 % ▲ | 10 | 2,0 miljoner |
Söderköping | +17 % ▲ | 5 | 2,4 miljoner |
Vadstena | 0 | ||
Valdemarsvik | +14 % ▲ | 10 | 3,4 miljoner |
Ydre | 1 | 0,8 miljoner | |
Åtvidaberg | 2 | 1,6 miljoner | |
Ödeshög | 0 |