Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Lägre andel långtidsarbetslösa i Östra Göinge

Andelen som varit utan arbete i minst ett år i Östra Göinge i februari var lägre än för ett år sedan. Men jämfört med i januari har antalet långtidsarbetslösa ökat.
Lägre andel långtidsarbetslösa i Östra Göinge
Utsikt över flygplansvinge

Fler februari­flyg än året innan i Skåne

Det landade fler flyg i Skåne län än året innan i februari. Men trafiken är ändå lägre än vad som varit väntat utan pandemiavbräcket. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.
Fler februariflyg än året innan i Skåne

Äldre än en vecka

Punktkarta över olyckor i länet

Oväders­veckans facit: 24 olyckor längs de stora vägarna i Skåne

Under veckan drog ett par snöväder i följd in över södra Sverige. I delar av Svealand och Götaland kom stora mängdes snö på kort tid, med besvärligt väglag som följd. I Skåne län inträffade fler olyckor än genomsnittligt under perioden tisdag – torsdag.
Ovädersveckans facit: 24 olyckor längs de stora vägarna i Skåne
Till salu-skylt på villagata

15 sålda villor i Östra Göinge

Mellan december och februari gjordes sammanlagt 15 affärer med villor i Östra Göinge kommun. Det kan jämföras med 18 vid motsvarande tid i fjol.
15 sålda villor i Östra Göinge

Äldre än en månad

Person framför incheckningsdisk på flygplats

Fler januari­flyg än året innan i Skåne

Det landade fler flyg i Skåne län än året innan i januari. Men trafiken är ändå lägre än vad som varit väntat utan pandemiavbräcket. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.
Fler januariflyg än året innan i Skåne