Efter tolv månaders uppgång: nu sjunker arbetslösheten i Jokkmokk

Jokkmokks kommun Arbetslöshet
Efter tolv månaders uppgång: nu sjunker arbetslösheten i Jokkmokk

Sedan december 2019 har arbetslösheten i Jokkmokks kommun ökat, men i januari vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk något jämfört med året innan.

Under januari månad rapporterade Jokkmokk en total arbetslöshet på 5,6 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,1 procentenheter). I Norrbottens län däremot stiger arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 135 av 2 411 invånare i åldern 16 till 64 år i Jokkmokks kommun var inskrivna som arbetssökande (fem färre än i januari i fjol).

Även om den senaste månadens nedgång är förhållandevis liten, så innebär den ett trendbrott. Under de föregående tolv månaderna var arbetslösheten högre än motsvarande tidpunkt året innan, men nu ser vi alltså en minskning.

Jokkmokk går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Norrbottens län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten uppåt. Störst är ökningen i Älvsbyn där arbetslösheten stiger med 2,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Jokkmokk hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Norrbottens län och nu växer klyftan (5,6 procent i kommunen, jämfört med 7,0 procent i hela länet). Gällivare har den lägsta arbetslösheten i länet (4,5 procent), medan Haparanda har den högsta (11,9 procent). För att Jokkmokk skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Gällivare skulle 27 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i januari jämfört med året innan (+1,4 procentenheter) och ligger nu på 8,8 procent. 264 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,7 procent i Jokkmokk under januari månad, motsvarande 46 av 336 personer. Det är 2,1 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−6 om man räknar personer).

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,1 procentenheter i Jokkmokk. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,0 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Jokkmokk som i andra kommuner i Norrbotten. Haparanda har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Arvidsjaur har den största.

Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,1 procentenheter). I januari var 8,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 20 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tio personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Jokkmokk lägre än i Norrbotten som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,6 procentenheter.

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i januari
JokkmokkNorrbottenHela landet
Hela arbetskraften5,6 %−0,1 % 7,0 %+0,7 % 8,8 %+1,4 %
Bland utlandsfödda13,7 %−2,1 % 16,7 %−0,2 % 20,2 %+1,3 %
Bland ungdomar8,4 %−2,1 % 11,0 %+1,3 % 11,8 %+2,1 %
Total arbetslöshet i Norrbottens län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Arjeplog5,3 %+0,5 %
Arvidsjaur8,0 %+1,3 %
Boden7,7 %+0,6 %
Gällivare4,5 %+0,3 %
Haparanda11,9 %+0,5 %
Jokkmokk5,6 %−0,1 %
Kalix7,5 %+0,6 %
Kiruna4,6 %+0,5 %
Luleå7,4 %+0,8 %
Pajala7,0 %+0,1 %
Piteå6,7 %+0,7 %
Älvsbyn9,8 %+2,1 %
Överkalix8,1 %+1,3 %
Övertorneå8,1 %−0,8 %
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Norrbottens län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Arjeplog14,9 %−3,9 %
Arvidsjaur24,8 %+3,2 %
Boden20,0 %−1,7 %
Gällivare11,9 %−0,2 %
Haparanda14,3 %−1,1 %
Jokkmokk13,7 %−2,1 %
Kalix15,7 %+0,4 %
Kiruna13,1 %+0,5 %
Luleå17,5 %+1,1 %
Pajala14,7 %−3,1 %
Piteå17,1 %−2,5 %
Älvsbyn24,6 %+0,3 %
Överkalix19,8 %+1,2 %
Övertorneå14,6 %−2,1 %
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Norrbottens län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Arjeplog5,3 %+0,2 %
Arvidsjaur12,5 %−0,2 %
Boden12,2 %+1,5 %
Gällivare7,7 %−0,5 %
Haparanda17,2 %+0,6 %
Jokkmokk8,4 %−2,1 %
Kalix13,8 %+2,7 %
Kiruna7,9 %+2,0 %
Luleå10,4 %+1,2 %
Pajala9,9 %−1,1 %
Piteå11,7 %+1,4 %
Älvsbyn14,5 %+5,5 %
Överkalix11,5 %+1,5 %
Övertorneå16,1 %+2,7 %

Metod och kommentarer

Samtliga siffror i den här texten kommer från Arbetsförmedlingens månadsstatistik. Vi använder standardmåttet arbetssökande som andel av den registerbaserade arbetskraften som mått på arbetslöshet. Läs mer om hur statistiken samlas in på Arbetsförmedlingen.

När vi talar om “förändring” i arbetslöshet menar vi förändring jämfört med samma tidpunkt förra året.

Det här gäller även när vi säger att arbetslösheten ökar eller minskar för n:te månaden i följd. Om arbetslösheten i januari, februari och mars var högre än i januari, februari och mars året innan så säger vi att den ökar för tredje månaden i rad, även om mars kanske hade en lägre arbetslöshet än februari på grund av säsongsvariation.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.