Så har stöldbrottsligheten utvecklats i Grums sedan 1996

Grums kommunAnmälda brott
Så har stöldbrottsligheten utvecklats i Grums sedan 1996

Har stöldbrotten ökat i Grums kommun? Vi har analyserat Brås färska årsstatistik över antal anmälda brott med särskilt fokus på stöldbrottslighet.

Antalet anmälda stöldbrott minskar över tid

Under 2017 anmäldes 308 stöldbrott i Grums kommun, jämfört med 338 året innan. En minskning alltså. Men hur ser det ut över längre tid?

Ser man till antalet anmälda brott per invånare minskar stöldbrotten över tid. Sedan i fjol har anmälningarna minskat med 9 procent, på fem år med 2 procent per år och på femton år har antalet anmälda stöldbrott per invånare i snitt minskat med 3 procent.

308 anmälda stöldbrott i fjol är färre än genomsnittet sedan 1996.

Anmälda stöldbrott per 100 000 invånare i Grums kommun
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över ett års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över fem års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över 15 års tid
Anmälda stöldbrott per 100 000 invånare i riket1
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över ett års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över fem års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över 15 års tid

Trenden i Grums kommun följer den i riket, där antalet anmälda stöldbrott också minskar.

Utvecklingen av anmälda brott följer inte nödvändigtvis antalet brott som faktiskt inträffat. Men vad gäller stöldbrott så ligger trenden i riket i linje med hur andelen personer som uppger att de utsatts för brott förändrats i en annan av Brås årliga undersökningar, den nationella trygghetsundersökningen (NTU). Även där ser stöldbrotten ut att sakta vara på nedåtgående. Stöldbrott hör också till de brott där en stor andel av begångna brott polisanmäls, enligt både NTU och kriminologer vi talat med.

Flest anmälningar i Eda kommun

I Grums anmäldes alltså i fjol 3 398 stöldbrott per 100 000 invånare, vilket ligger nära siffran för hela Värmlands län (aktiebolagsbrott). Så här har utvecklingen sett ut över tid:

Utvecklingen i Grums kommun, jämfört med hela Värmlands län
Antal anmälda stöldbrott i Grums kommun och Värmlands län

Grums hade år 2017 sjunde flest anmälda stöldbrott per invånare av de 16 kommunerna i Värmlands län.

Anmälningar per invånare i andra kommuner i Värmlands län2

Stöld ur och från fordon etc. är den vanligaste typen av stöldbrott

Brottstypen ”stöldbrott” är samlingskategori som kan delas upp i en rad olika undergrupper. Så här många brott anmäldes i Grums kommun i respektive underkategori.

Antal anmälda brott i underkategorierna till stöldbrott
BrottstypAnmälda brott 2017
Stöld ur och från fordon etc.89
Stöld och snatteri85
Inbrottsstöld80
Stöld, tillgrepp av fordon26
Övriga stöldbrott (kap 8)22
Häleribrott4
Rån 1
Stöld av skjutvapen, ammunition och sprängämnen1

Fotnoter och kommentarer

1 Antalet anmälningar per invånare är inte helt jämförbart mellan kommun och rike, eftersom även brott som inte kunnat kopplas till en specifik kommun finns med riksstatistiken. Däremot kan den allmänna trenden jämföras. Alla länssiffror i rapporten bygger på en summering av antal brott per kommun. De saknar med andra ord också brott där det aldrig bokförts någon kommun.

2 Bland små kommuner, där antalet anmälda brott är lågt, varierar den exakta inbördes ordningen på kommunerna ofta från år till år. Anmälningar med många brott förekommer ibland vid exempelvis våldtäktsbrott, och kan få stora utslag på enskilda år.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.