Priserna på bostadsrätter har gått upp i Stockholms kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Stockholms län ökar priserna på bostadsrätter.
I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent. 
Bland kommunerna i Stockholms län stiger priserna på bostadsrätter i 19 av 26 kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Vaxholm där priserna steg med 14 procent. I Nykvarn däremot sjönk priserna med 11 procent.
Sammanlagt såldes 6 243 bostadsrätter i Stockholms kommun mellan oktober och december till ett genomsnittligt pris på 4,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 5 392 affärer vid den här tiden på året.
I hela Stockholms län såldes 11 912 bostadsrätter för i snitt 4,0 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar kännbart
Villapriserna har gått upp i Stockholms kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
Även i hela Stockholms län ökar villapriserna.
I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent. 
Bland kommunerna i Stockholms län stiger priserna på villor i 20 av 23 kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Nynäshamn där priserna steg med 13 procent. I Norrtälje däremot sjönk priserna med 1 procent.
Sammanlagt såldes 386 villor i Stockholms kommun mellan oktober och december till ett genomsnittligt pris på 8,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 347 affärer vid den här tiden på året.
I hela Stockholms län såldes 2 423 villor för i snitt 6,7 miljoner kronor.

Inga försäljningar av fritidshus
Mellan oktober och december noterades inga försäljningar av fritidshus i Stockholm.
I hela Stockholms län såldes 191 fritidshus för i snitt 3,0 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Stockholm den här månaden.
Bland kommunerna i Stockholms län stiger priserna på fritidshus i sex av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Huddinge och Nynäshamn där priserna steg med 23 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i 20 av länets 26 kommuner.
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Botkyrka | +10 % ▲ | 123 | 4,9 miljoner |
| Danderyd | +7 % ▲ | 37 | 12,2 miljoner |
| Ekerö | +6 % ▲ | 76 | 6,4 miljoner |
| Haninge | +1 % ▲ | 117 | 4,8 miljoner |
| Huddinge | +4 % ▲ | 206 | 6,4 miljoner |
| Järfälla | 0 % ▶ | 87 | 5,9 miljoner |
| Lidingö | +1 % ▲ | 64 | 13,2 miljoner |
| Nacka | +2 % ▲ | 154 | 9,6 miljoner |
| Norrtälje | −1 % ▼ | 101 | 3,3 miljoner |
| Nykvarn | +9 % ▲ | 25 | 4,7 miljoner |
| Nynäshamn | +13 % ▲ | 44 | 3,7 miljoner |
| Salem | +8 % ▲ | 32 | 5,2 miljoner |
| Sigtuna | +5 % ▲ | 71 | 5,2 miljoner |
| Sollentuna | +11 % ▲ | 113 | 7,8 miljoner |
| Solna | 9 | 11,0 miljoner | |
| Stockholm | +4 % ▲ | 386 | 8,0 miljoner |
| Sundbyberg | 11 | 8,6 miljoner | |
| Södertälje | +3 % ▲ | 82 | 4,6 miljoner |
| Tyresö | +2 % ▲ | 94 | 6,2 miljoner |
| Täby | +3 % ▲ | 149 | 8,4 miljoner |
| Upplands Väsby | 0 % ▶ | 60 | 5,2 miljoner |
| Upplands-Bro | +1 % ▲ | 58 | 4,4 miljoner |
| Vallentuna | +12 % ▲ | 69 | 5,4 miljoner |
| Vaxholm | 18 | 8,3 miljoner | |
| Värmdö | +1 % ▲ | 90 | 6,2 miljoner |
| Österåker | +12 % ▲ | 147 | 5,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Botkyrka | −4 % ▼ | 277 | 2,2 miljoner |
| Danderyd | +1 % ▲ | 119 | 4,3 miljoner |
| Ekerö | +7 % ▲ | 60 | 4,1 miljoner |
| Haninge | +3 % ▲ | 368 | 2,4 miljoner |
| Huddinge | +1 % ▲ | 313 | 2,6 miljoner |
| Järfälla | +2 % ▲ | 397 | 2,4 miljoner |
| Lidingö | +1 % ▲ | 168 | 4,4 miljoner |
| Nacka | +1 % ▲ | 572 | 3,9 miljoner |
| Norrtälje | +2 % ▲ | 187 | 1,8 miljoner |
| Nykvarn | −11 % ▼ | 25 | 2,4 miljoner |
| Nynäshamn | +11 % ▲ | 75 | 1,9 miljoner |
| Salem | +10 % ▲ | 39 | 2,6 miljoner |
| Sigtuna | −1 % ▼ | 157 | 2,0 miljoner |
| Sollentuna | +3 % ▲ | 284 | 2,9 miljoner |
| Solna | +2 % ▲ | 761 | 3,9 miljoner |
| Stockholm | +4 % ▲ | 6 243 | 4,8 miljoner |
| Sundbyberg | +1 % ▲ | 420 | 3,6 miljoner |
| Södertälje | −2 % ▼ | 258 | 1,9 miljoner |
| Tyresö | +3 % ▲ | 165 | 2,9 miljoner |
| Täby | −2 % ▼ | 346 | 3,3 miljoner |
| Upplands Väsby | −2 % ▼ | 161 | 2,2 miljoner |
| Upplands-Bro | +13 % ▲ | 91 | 2,4 miljoner |
| Vallentuna | +5 % ▲ | 86 | 2,2 miljoner |
| Vaxholm | +14 % ▲ | 40 | 3,8 miljoner |
| Värmdö | +5 % ▲ | 148 | 3,4 miljoner |
| Österåker | 0 % ▶ | 152 | 2,8 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Botkyrka | 3 | 1,9 miljoner | |
| Danderyd | 0 | 0,0 miljoner | |
| Ekerö | 6 | 2,5 miljoner | |
| Haninge | +8 % ▲ | 8 | 7,6 miljoner |
| Huddinge | +23 % ▲ | 8 | 2,5 miljoner |
| Järfälla | 0 | 0,0 miljoner | |
| Lidingö | 0 | 0,0 miljoner | |
| Nacka | 2 | 8,3 miljoner | |
| Norrtälje | +14 % ▲ | 91 | 2,4 miljoner |
| Nykvarn | 5 | 2,4 miljoner | |
| Nynäshamn | +23 % ▲ | 11 | 3,8 miljoner |
| Salem | 0 | 0,0 miljoner | |
| Sigtuna | 0 | 0,0 miljoner | |
| Sollentuna | 0 | 0,0 miljoner | |
| Solna | 0 | 0,0 miljoner | |
| Stockholm | 0 | 0,0 miljoner | |
| Sundbyberg | 0 | 0,0 miljoner | |
| Södertälje | 7 | 1,8 miljoner | |
| Tyresö | 1 | 4,0 miljoner | |
| Täby | 0 | 0,0 miljoner | |
| Upplands Väsby | 0 | 0,0 miljoner | |
| Upplands-Bro | 1 | 2,9 miljoner | |
| Vallentuna | 5 | 2,2 miljoner | |
| Vaxholm | 2 | 3,1 miljoner | |
| Värmdö | +12 % ▲ | 34 | 4,2 miljoner |
| Österåker | +11 % ▲ | 7 | 2,1 miljoner |
Om tolkning av statistiken
För bostadsrätter mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av det genomsnittliga kvadratmeterpriset. För villor och fritidshus mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av K/T-talet, det vill säga kvoten mellan pris (köpesumma) och taxeringsvärdet.
För villor och bostadsrätter redovisar vi tre månaders prisutveckling, för fritidshus tolv månader.
Samtliga uppgifter om antal försäljningar, prisutveckling och slutpriser redovisas som glidande medelvärden. För villor och bostadsrätter handlar det om ett medelvärde för de senaste tre månaderna, för fritidshus tolv månader. Syftet är att tona ner tillfälliga variationer och tydligare kunna se utvecklingen över tid.
Alla uppgifter kommer från Svensk Mäklarstatistik. Läs gärna deras mer utförliga beskrivning av hur statistiken kan och bör tolkas.
