Så har stöldbrottsligheten utvecklats i Östersund sedan 1996

Östersunds kommunAnmälda brott
Så har stöldbrottsligheten utvecklats i Östersund sedan 1996

Har stöldbrotten ökat i Östersunds kommun? Vi har analyserat Brås färska årsstatistik över antal anmälda brott med särskilt fokus på stöldbrottslighet.

Antalet anmälda stöldbrott minskar över tid

Under 2017 anmäldes 2 159 stöldbrott i Östersunds kommun, jämfört med 2 359 året innan. En minskning alltså. Men hur ser det ut över längre tid?

Ser man till antalet anmälda brott per invånare minskar stöldbrotten över tid. Sedan i fjol har anmälningarna minskat med 9 procent, på fem år med 2 procent per år och på femton år har antalet anmälda stöldbrott per invånare i snitt minskat med 4 procent.

2 159 anmälda stöldbrott i fjol är färre än genomsnittet sedan 1996.

Anmälda stöldbrott per 100 000 invånare i Östersunds kommun
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över ett års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över fem års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över 15 års tid
Anmälda stöldbrott per 100 000 invånare i riket1
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över ett års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över fem års tid
Diagram över utvecklingen av anmälda brott, över 15 års tid

Trenden i Östersunds kommun följer den i riket, där antalet anmälda stöldbrott också minskar.

Utvecklingen av anmälda brott följer inte nödvändigtvis antalet brott som faktiskt inträffat. Men vad gäller stöldbrott så ligger trenden i riket i linje med hur andelen personer som uppger att de utsatts för brott förändrats i en annan av Brås årliga undersökningar, den nationella trygghetsundersökningen (NTU). Även där ser stöldbrotten ut att sakta vara på nedåtgående. Stöldbrott hör också till de brott där en stor andel av begångna brott polisanmäls, enligt både NTU och kriminologer vi talat med.

Fler anmälningar än i länet

I Östersund anmäldes alltså i fjol 3 497 stöldbrott per 100 000 invånare, vilket är 22 procent fler än i hela Jämtlands län. Så här har utvecklingen sett ut över tid:

Utvecklingen i Östersunds kommun, jämfört med hela Jämtlands län
Antal anmälda stöldbrott i Östersunds kommun och Jämtlands län

Östersund hade år 2017 näst flest anmälda stöldbrott per invånare av de åtta kommunerna i Jämtlands län.

Anmälningar per invånare i andra kommuner i Jämtlands län2

Stöld och snatteri är den vanligaste typen av stöldbrott

Brottstypen ”stöldbrott” är samlingskategori som kan delas upp i en rad olika undergrupper. Så här många brott anmäldes i Östersunds kommun i respektive underkategori.

Antal anmälda brott i underkategorierna till stöldbrott
BrottstypAnmälda brott 2017
Stöld och snatteri969
Stöld, tillgrepp av fordon443
Inbrottsstöld310
Stöld ur och från fordon etc.280
Övriga stöldbrott (kap 8)102
Häleribrott32
Rån 22
Stöld av skjutvapen, ammunition och sprängämnen1

Fotnoter och kommentarer

1 Antalet anmälningar per invånare är inte helt jämförbart mellan kommun och rike, eftersom även brott som inte kunnat kopplas till en specifik kommun finns med riksstatistiken. Däremot kan den allmänna trenden jämföras. Alla länssiffror i rapporten bygger på en summering av antal brott per kommun. De saknar med andra ord också brott där det aldrig bokförts någon kommun.

2 Bland små kommuner, där antalet anmälda brott är lågt, varierar den exakta inbördes ordningen på kommunerna ofta från år till år. Anmälningar med många brott förekommer ibland vid exempelvis våldtäktsbrott, och kan få stora utslag på enskilda år.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.