Förseningsdrabbad tågvecka i Ludvika

Ludvika kommunJärnväg
Järnvägsspår

Ovanligt många tåg var sena när de passerade Grängesberg eller Ludvika förra veckan – totalt 37 procent.

37 procent av tågen var sena när de passerade stationerna Grängesberg eller Ludvika under vecka 43. Det är fler än vanligt. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra 21 procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit 18 procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 19 okt.38 %6 min 12 sek
tisdag 20 okt.34 %5 min 52 sek
onsdag 21 okt.42 %5 min 30 sek
torsdag 22 okt.55 %11 min 20 sek
fredag 23 okt.33 %6 min 36 sek
lördag 24 okt.25 %3 min 47 sek
söndag 25 okt.29 %7 min 30 sek

Dagen med flest sena tåg var torsdagen den 22 oktober, med 55 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 8187 mellan Gävle C och Örebro C, som var 1 timme och 15 minuter sent när det ankom till Grängesberg den 22 oktober. Det senaste tågmeddelandet var ”Åter i trafik”.

Sena tåg per rutt under vecka 43
RuttAndel senaSnittförsening
Ludvika–Västerås C (TiB)61 %9 min 49 sek
Gävle C–Örebro C (TiB)33 %6 min 34 sek
Gävle C–Hallsbergs station (TiB)26 %4 min 42 sek
Gävle C–Mjölby (TiB)19 %4 min 4 sek

Störst andel förseningar (bland de rutter som hade minst 10 avgångar under veckan) hade TiB-tågen mellan Ludvika och Västerås C, 61 procent.

Sena tåg per station under vecka 43
StationAndel senaSnittförsening
Ludvika36 %6 min 28 sek
Grängesberg22 %4 min 54 sek

Grängesberg och Ludvika är ganska typiska bland svenska stationer när det gäller förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 21 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 4 minuter och 14 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Ett tåg var akut inställda under förra veckan. Historiskt har det hänt ERRORställts in oplanerat i Ludvika, men under det senaste året har det varit ovanligare. I den här statistiken ingår tåg som ställts in sista dygnet före avgång.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.