Nya regler för fridlysta arter – fem akut hotade arter har setts i Norrbotten

Norrbottens länFridlysta arter
Bild på den europeiska igelkotten.

Den 1 november träder nya regler för fridlysta arter i kraft. Knappt 250 arter blir fridlysta. I Norrbottens län har 54 av dem observerats under de senaste två åren, till exempel de akut hotade arterna högnordisk pärlemorfjäril, storporig brandticka och kolticka.

Av de 54 fridlysta arter som har rapporterats i Norrbottens län under de senaste två åren klassas sju som akut hotade, 14 som starkt hotade och tre som sårbara i SLU Artdatabankens rödlista. 49 av dem har verifierats i Norrbotten någon gång under de senaste 20 åren. Det visar Newsworthys genomgång av observationsdata från Artportalen.

Bland de akut hotade arterna finns högnordisk pärlemorfjäril, lämmelporing, storporig brandticka och kolticka.

De mest hotade fridlysta arterna som har rapporterats i Norrbottens län under de senaste två åren
ArtObservationer senaste två årenTyp av artRödlistanSkydd
Högnordisk pärlemorfjäril*1FjärilarAkut hotadGrundläggande
Lämmelporing6SvamparAkut hotadFörstärkt
Storporig brandticka2SvamparAkut hotadStrikt
Kolticka4SvamparAkut hotadFörstärkt
Kritporing28SvamparAkut hotadStrikt
Äkta stormhatt1KärlväxterAkut hotadGrundläggande
Ål1FiskarAkut hotadStrikt
Dvärgpärlemorfjäril*26FjärilarStarkt hotadGrundläggande
Tajgafjällfly2FjärilarStarkt hotadFörstärkt
Ametistporing20SvamparStarkt hotadFörstärkt

Av de arter som rapporterats i Norrbottens län får tre arter strikt skydd, 15 arter förstärkt skydd, 28 arter grundläggande skydd och åtta arter begränsat skydd med de nya reglerna. För arter med strikt skydd är det förbjudet att avsiktligt döda, fånga eller störa djuren och att plocka eller gräva upp växterna, och till skillnad från övriga kategorier finns inget undantag för pågående markanvändning.

Det är värt att notera att observationerna i Artportalen bygger på rapporter från användare, och att en art som inte har rapporterats ändå kan finnas i länet. Mängden observationer kan också påverkas av särskilt flitiga uppgiftslämnare på vissa platser. Vissa arters observationer är också sekretessbelagda, vilket gör att de inte syns i Artportalen.

Igelkotten fridlyst för första gången

Totalt sett är omkring 240 arter och underarter i Sverige fridlysta med de nya reglerna, varav 49 får strikt skydd. Flera arter, 131 stycken, har inte varit fridlysta tidigare, även om de kan ha varit skyddade mot jakt eller plockning på andra sätt.

En av de mest kända nya arterna som blir fridlysta är igelkotten. Arten pekades ut som hotad i den svenska rödlistan 2025, där den klassas som sårbar. Nu får den förstärkt skydd, vilket är den näst starkaste klassificeringen.

Igelkotten har tidigare varit fredad mot jakt via jaktlagen, men får alltså nu ett skydd som även omfattar betydande störning samt skada på fortplantningsområden och viloplatser.

Igelkotten förekommer framför allt i kulturbygder i Götaland, Svealand samt längs Norrlandskusten. Den är vanlig i villaområden, parker och trädgårdar, vilket gör att den blivit ett lätt offer för både gräsklippare och bilar. Den har också fått svårare att hitta mat på grund av användningen av insekticider i jordbruket. I dag uppskattas det att det finns omkring 30 000 individer i Sverige, men populationen minskar.

Igelkotten har rapporterats 2 130 gånger i Norrbottens län under de senaste två åren, senast i september 2026.

Andra arter som rapporterats i Norrbottens län under de senaste två åren och som blir fridlysta för första gången är till exempel kritporing, ädelmynta och urskogsporing.

Samtidigt bedöms andra arter vara tillräckligt livskraftiga för att inte längre omfattas av fridlysning. Hit hör till exempel blåsippa och liljekonvalj.

– Välkända arter som blåsippa och liljekonvalj föreslår vi inte längre ska vara fridlysta eftersom det går bra för dem. Det innebär förstås att man även fortsättningsvis bara ska plocka dem med omdöme, säger Helene Lindahl, handläggare på artenheten på Naturvårdsverket, i ett pressmeddelande.

Kommunerna i Norrbottens län

Flest fridlysta arter i länet under de senaste två åren, 30 stycken, har rapporterats i Gällivare kommun. Fem arter i Norrbottens län har bara rapporterats i en enda kommun i hela landet under de senaste 20 åren: högnordisk pärlemorfjäril (Kiruna), dvärgpärlemorfjäril (Kiruna), nordisk igelkottsspinnare (Kiruna), sibiriskt lundfly (Kiruna) och kvistporlav (Boden). Två av dem har rapporterats under de senaste två åren. Samtliga har verifierade fynd.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.